Duna Karnevál Fesztivál – nemzetközi kulturális fesztivál – 2017. június 3-8.
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Nyitókoncert a Nemzeti Filharmonikusokkal sztárvendég: Hilary Hahn hegedűművész
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Nyitókoncert a Nemzeti Filharmonikusokkal
Ünnepi Mendelssohn-est
Sztárvendég: Hilary Hahn hegedűművész
2017. június 9. (péntek) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
2 óra, egy szünettel
Immár hagyományosan a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ünnepi koncertjével veszi kezdetét a Margitszigeten a Budapesti Nyári Fesztivál három hónapon át tartó gazdag programsorozata. Hazánk egyik legrangosabb szimfonikus együttese önmagában is a minőség garanciája, amely kivételes szakmai érzékenységgel, a komolyzene értő és élményszerű tolmácsolásával ejti rabul a közönség szívét.
A reformáció 500. évfordulójának jegyében idén a 170 éve elhunyt zeneszerző, Mendelssohn művei csendülnek fel a nyitókoncerten, elsőként a Reformáció Évéhez kapcsolódó V. (Reformáció) szimfónia. Az ünnepi Mendelssohn-estet a Nemzeti Filharmonikusok tavaly elhunyt alapító-igazgatója, a kétszeres Kossuth-díjas karmester, Kocsis Zoltán emlékének ajánljuk. A koncert sztárvendége napjaink egyik legkeresettebb amerikai hegedűvirtuóza, a háromszoros Grammy-díjas Hilary Hahn.
Közreműködik: Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Sztrávendég: Hilary Hahn (USA), hegedűművész
Vezényel: Hamar Zsolt
A Szabad Tér Színház produkciója.
Program:
Johann Sebastian Bach – Ottorino Respighi: C-moll passacaglia és fúga BWV 582
Felix Mendelssohn: E-moll hegedűverseny
Felix Mendelssohn: 5. (Reformáció) szimfónia
Y’AKOTO – koncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Y’AKOTO
koncert
2017. június 17. (szombat) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A ghánai születésű énekesnő, Y’akoto először lép fel Magyarországon, a Budapesti Nyári Fesztivál meghívására. Napjaink népszerű pop-soul előadója egy kikötővárosban, Temában élt 11 éves koráig, ma pedig választott otthona, Hamburg, valamint Párizs, Stockholm, Los Angeles és az afrikai tengerpart városai, Dakar, Accra és Lome között ingázik. „Városi zenéjét” a sokféle kulturális inspiráció és a zsigeri intuíció határozza meg. Stílusa merész és bevállalós, a nemrég megjelent harmadik, Mermaid Blues című albumának dalait azonban átjárja a lélek és az érzékiség.
Sötét, kifejező hangja miatt Y’akotót olyan jazzikonokhoz hasonlítják, mint Nina Simone és Billie Holiday. Az általuk képviselt szabadság a ghánai énekesnő dalaiban is megjelenik, de ő ahelyett, hogy mások elvárásainak igyekezne megfelelni, a természet tiszteletéről énekel, azokról az erőkről, amelyek maradandóbbak bármilyen emberi alkotásnál.
Zenei világát, amit a blues, a neo-soul és az ambient pop egyaránt jellemez, a törékeny hangú énekesnő intenzív előadásmódjának köszönhetően mély szenvedély járja át. Y’akoto művészete több, mint zene: életfelfogás, lélekkeresés és hajlíthatatlan erő.
A zenekar tagjai:
Benoit Dordolo – basszusgitár
Mathieu Edouard – ütőhangszerek, dob
Wendy Milton – billentyűsök
Yannick Peraste – gitár
The Gershwins®’ Porgy és Bess®– operakoncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
The Gershwins®‘
Porgy és Bess®
operakoncert
Írta: George Gershwin, DuBose & Dorothy Heyward, Ira Gershwin
BEMUTATÓ
angol nyelven, magyar felirattal
2017. június 23. (péntek) és június 25. (vasárnap)
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra, 1 szünettel)
„Summertime”, „I Wants to Stay Here”, „A Woman is a Sometime Thing” – ismerős dallamok, a legnagyobb előadók, többek között Ella Fitzgerald és Louis Armstrong hangján megszólaló, visszatérő slágerek. Mégis ritkán adatik meg, hogy eredeti zenei környezetükben, élőben élvezhessük Gershwin kompozícióit, amelyeket a Porgy és Bess című művéhez megalkotott. A Budapesti Nyári Fesztivál idén erre kínál lehetőséget: szimfonikus koncert show formájában, amerikai sztárénekesekkel és hangulatos vetítéssel varázsolja a Margitsziget Nagyszínpadára a hazánkban ritkán látható, különleges műfajú Gershwin-operát.
Gershwin 1935-ben írt zseniális jazz-operájának leginkább csak az önálló slágerré vált betétdalait ismeri a közönség. Pedig a művet – a történetszál olyan érzékeny és modern témái mellett, mint a faji és a nemi megkülönböztetés kérdése, vagy az elnyomottság elleni harc egyéni és kollektív tragédiái –, a zenei és nyelvi összetettség, valamint a különlegesen kevert, immár hamisítatlanul amerikaivá lett műfaja valódi kuriózummá teszik az operák világában. Zenéjében, amely az improvizáció érzetét kelti, szervesen egyesülnek az afroamerikai eredetű jazz, a tradicionális fekete zene, a blues és az indián népzene motívumai.
A Porgy és Bess a hazai operaszínpadok ritkán játszott darabja, ami a megvalósítás nehézségeinek köszönhető. Bár a magyarországi ősbemutatót 1970-ben megtartották az Erkel Színházban, a nagysikerű előadást egyik napról a másikra le kellett venni repertoárról, a szigorított szerzői előírások miatt: Gershwin jogutódja ragaszkodott hozzá, hogy a fekete szerepeket kizárólag afroamerikai énekesek alakítsák. A megváltozott feltételek mellett azóta a műnek egyetlen magyarországi bemutatója volt, 1991-ben a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, külföldi vendégszereplőkkel.
Huszonhat évvel a margitszigeti bemutató után most ismét felcsendül a vérbő „amerikai folkopera”, a szerző eredeti szándéka szerint fekete szólistákkal. A szerepek hiteles megformálására olyan amerikai operasztárok érkeznek, mint a Besst alakító Laquita Mitchell, valamint a Porgy-ként színre lépő Kenneth Overton, a legnevesebb amerikai operaházak elismert és népszerű énekesei, akik először lépnek fel hazánkban, a Szabad Tér Színház meghívására.
A szimfonikus zenekari kísérettel, nagy létszámú kórussal és egyedi látványvilággal megvalósuló produkció nemcsak az operarajongóinak nyújt ritka élményt, de a jazz műfaj kedvelőinek is különleges zenei csemegét ígér.
A Szabad Tér Színház produkciója.
The Gershwins®’ PORGY AND BESS®
Írta: George Gershwin, DuBose & Dorothy Heyward, Ira Gershwin
Porgy: Kenneth Overton
Bess: Laquita Mitchell
Sporting Life: Robert Mack
Robins, fiatal halász: Taiwan Norris
Serena, Robins felesége: Lisa Daltirus
Crown, erőszakos férfi: Darren K. Stokes
Maria: Lucia Bradford
Jake, halász: Jorell Williams
Clara, Jake felesége: NaGuanda Nobles
Peter: Calvin Lee
Mingo/Halárus/Nelson: Bernard Holcomb
Frazier/Temetkezési vállalkozó/Jim: Matthew Gamble
Lily/Gyümölcsárus: Jeryl Cunningham Fleming
Detektív: Bakos-Kiss Gábor
Rendőr/Halottkém: Chajnóczki Balázs
Zeneszerző: George Gershwin
Szövegíró: Ira Gerswin, DuBose & Dorothy Heyward
Magyar nyelvű feliratok: Blum Tamás műfordítása alapján Karczag Márton
Animáció és vetítés: Hajdufi Péter
Világítás: Pintye Zsolt
Élőkép: Seres Tamás
Műszaki koordinátor: Szolga István
Látványtechnika: Visual Power
Ügyelő: Kováts Andrea
Karigazgató: Strausz Kálmán
Betanító karmesterek: Silló István, Kovács László
Közreműködik: a Magyar Állami Operaház zenekara és kórusa
Karmester: James Meena
Producer: Bán Teodóra
A produkció megvalósítását a George és Ira Gershwin zeneszerzői jogait világszerte képviselő Gershwin család engedélyezte.
Gershwin a Gershwin Enterprise bejegyzett védjegye és szolgáltatása. A Porgy és Bess a Porgy és Bess Enterprise bejegyzett védjegye és szolgáltatása.
A Porgy és Bess bemutatása a TAMS-WITMARK MUSIC LIBRARY, INC. céggel / 560 Lexington Avenue, New York, New York 10022 / kötött megállapodás alapján történik.
A Szabad Tér Színház produkciója.
A Porgy és Bess története Charleston városában játszódik, Dél-Karolinában, az 1930-as években.
I. felvonás
1.jelenet: Catfish Row, egy nyári éjszakán
A Catfish Row-t, Charleston egyik szűk kikötői utcáját szegény feketék lakják, akik szabadidejüket kockázással ütik el. Bess, a csinos fiatal lány a rossz hírű, erőszakos Crownnal él együtt. Kockajáték közben verekedés tör ki, és Crown részegen megöli a fiatal Robbinst, Serena férjét. A gyilkos elmenekül, magára hagyva Besst.
2. jelenet: Serena szobája, a következő éjszaka
Robbins holttestét Serena szobájában ravatalozzák fel, a szomszédok spirituáléval búcsúztatják a halottat. A búcsúztatón Bess a rokkant Porgy-val jelenik meg, aki befogadta a lányt. A gyilkosságot vizsgáló detektív nem jut eredményre, ezért magával viszi Petert, az öreg mézárust, Porgy barátját, akit a gyilkosság koronatanújának tart. A temetkezési vállalkozó kevesli a temetésre összejött pénzt, ezért Serena megígéri, hogy a hiányzó részt ledolgozza.
II. felvonás
1. jelenet: Catfish Row, egy hónappal később, reggel
Bess teljesen megváltozott Porgy mellett, nem kábítószerezik, tisztességesen dolgozik, gondoskodik társáról. A kábítószercsempész, Sporting Life szeretné Besst „pártfogásába venni”, sok szépet ígér neki, de a lány elutasítja. A társaság egy közeli kicsiny szigetre, Kittiwahra készülődik, ahol vidám pikniket tartanak. Bess nem akar menni, Porgy-val akar maradni, ő azonban rábeszéli a lányt, hogy menjen, érezze jól magát a többiekkel.
2. jelenet: Kittiwah szigete, aznap éjszaka
A szigeten önfeledten mulat mindenki, de a visszainduláskor hirtelen megjelenik a szigeten bujkáló Crown, és visszatartja Besst, aki nem tud ellenállni a férfinak.
3. jelenet: Catfish Row, egy héttel később, napkelte előtt
A lány csak napok múlva, betegen, lelkileg meggyötörve tudott megszabadulni Crown-tól, és ismét Porgy-nál talált otthonra. A halászok kihajóznak a tengerre, Petert bizonyíték hiányában kiengedték a rendőrségtől. Porgy türelmesen várja, hogy Bess jobban legyen, és amikor a nő kijön a házból, megígéri neki, hogy meg fogja védeni régi szeretőjétől. A két ember között bensőséges kapcsolat alakul ki. Viharfelhők közelednek.
4. jelenet: Serena szobája, másnap hajnalban
A tengeren borzalmas vihar tombol, az emberek fohászkodó dalt énekelnek a vízen lévőkért. Hatalmas meglepetést okozva megjelenik Crown a Catfish Row-n. Fenyegetőzve magával akarja vinni Besst.
III. felvonás
1. jelenet: Catfish Row, a következő éjszaka
A vihar elvonult. Crown újra megjelenik Bessért, ám a kétségbeesett Porgy a gyilkos hátába döfi a kését, majd megfojtja, a holttestet pedig kihurcolja az utcára.
2. jelenet: Catfish Row, a következő délután
Újra megjelenik a detektív, aki most sem talál használható nyomot, de előállítja Porgy-t, hogy azonosítsa a halottat. Sporting Life ismét megkörnyékezi Besst, de a lány ezúttal is visszautasítja. A kábítószercsempész azonban biztos a dolgában, egy adag kokaint hagy Bessnél, és amikor visszamegy érte, a lány távozik régi szeretőjével.
3. jelenet: Catfish Row, egy héttel később
Mivel a rendőröknek nem sikerült értékelhető vallomást kicsikarniuk, hazaengedik Porgy-t, aki üresen találja a házát. A szomszédok újságolják el neki a történteket. Porgy előhozza kecskefogatú kordéját, és elindul Bess után a messzi New Yorkba.
The Gershwins®’ Porgy és Bess®– operakoncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
The Gershwins®‘
Porgy és Bess®
operakoncert
Írta: George Gershwin, DuBose & Dorothy Heyward, Ira Gershwin
BEMUTATÓ
angol nyelven, magyar felirattal
2017. június 23. (péntek) és június 25. (vasárnap)
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra, 1 szünettel)
„Summertime”, „I Wants to Stay Here”, „A Woman is a Sometime Thing” – ismerős dallamok, a legnagyobb előadók, többek között Ella Fitzgerald és Louis Armstrong hangján megszólaló, visszatérő slágerek. Mégis ritkán adatik meg, hogy eredeti zenei környezetükben, élőben élvezhessük Gershwin kompozícióit, amelyeket a Porgy és Bess című művéhez megalkotott. A Budapesti Nyári Fesztivál idén erre kínál lehetőséget: szimfonikus koncert show formájában, amerikai sztárénekesekkel és hangulatos vetítéssel varázsolja a Margitsziget Nagyszínpadára a hazánkban ritkán látható, különleges műfajú Gershwin-operát.
Gershwin 1935-ben írt zseniális jazz-operájának leginkább csak az önálló slágerré vált betétdalait ismeri a közönség. Pedig a művet – a történetszál olyan érzékeny és modern témái mellett, mint a faji és a nemi megkülönböztetés kérdése, vagy az elnyomottság elleni harc egyéni és kollektív tragédiái –, a zenei és nyelvi összetettség, valamint a különlegesen kevert, immár hamisítatlanul amerikaivá lett műfaja valódi kuriózummá teszik az operák világában. Zenéjében, amely az improvizáció érzetét kelti, szervesen egyesülnek az afroamerikai eredetű jazz, a tradicionális fekete zene, a blues és az indián népzene motívumai.
A Porgy és Bess a hazai operaszínpadok ritkán játszott darabja, ami a megvalósítás nehézségeinek köszönhető. Bár a magyarországi ősbemutatót 1970-ben megtartották az Erkel Színházban, a nagysikerű előadást egyik napról a másikra le kellett venni repertoárról, a szigorított szerzői előírások miatt: Gershwin jogutódja ragaszkodott hozzá, hogy a fekete szerepeket kizárólag afroamerikai énekesek alakítsák. A megváltozott feltételek mellett azóta a műnek egyetlen magyarországi bemutatója volt, 1991-ben a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, külföldi vendégszereplőkkel.
Huszonhat évvel a margitszigeti bemutató után most ismét felcsendül a vérbő „amerikai folkopera”, a szerző eredeti szándéka szerint fekete szólistákkal. A szerepek hiteles megformálására olyan amerikai operasztárok érkeznek, mint a Besst alakító Laquita Mitchell, valamint a Porgy-ként színre lépő Kenneth Overton, a legnevesebb amerikai operaházak elismert és népszerű énekesei, akik először lépnek fel hazánkban, a Szabad Tér Színház meghívására.
A szimfonikus zenekari kísérettel, nagy létszámú kórussal és egyedi látványvilággal megvalósuló produkció nemcsak az operarajongóinak nyújt ritka élményt, de a jazz műfaj kedvelőinek is különleges zenei csemegét ígér.
A Szabad Tér Színház produkciója.
The Gershwins®’ PORGY AND BESS®
Írta: George Gershwin, DuBose & Dorothy Heyward, Ira Gershwin
Porgy: Kenneth Overton
Bess: Laquita Mitchell
Sporting Life: Robert Mack
Robins, fiatal halász: Taiwan Norris
Serena, Robins felesége: Lisa Daltirus
Crown, erőszakos férfi: Darren K. Stokes
Maria: Lucia Bradford
Jake, halász: Jorell Williams
Clara, Jake felesége: NaGuanda Nobles
Peter: Calvin Lee
Mingo/Halárus/Nelson: Bernard Holcomb
Frazier/Temetkezési vállalkozó/Jim: Matthew Gamble
Lily/Gyümölcsárus: Jeryl Cunningham Fleming
Detektív: Bakos-Kiss Gábor
Rendőr/Halottkém: Chajnóczki Balázs
Zeneszerző: George Gershwin
Szövegíró: Ira Gerswin, DuBose & Dorothy Heyward
Magyar nyelvű feliratok: Blum Tamás műfordítása alapján Karczag Márton
Animáció és vetítés: Hajdufi Péter
Világítás: Pintye Zsolt
Élőkép: Seres Tamás
Műszaki koordinátor: Szolga István
Látványtechnika: Visual Power
Ügyelő: Kováts Andrea
Karigazgató: Strausz Kálmán
Betanító karmesterek: Silló István, Kovács László
Közreműködik: a Magyar Állami Operaház zenekara és kórusa
Karmester: James Meena
Producer: Bán Teodóra
A produkció megvalósítását a George és Ira Gershwin zeneszerzői jogait világszerte képviselő Gershwin család engedélyezte.
Gershwin a Gershwin Enterprise bejegyzett védjegye és szolgáltatása. A Porgy és Bess a Porgy és Bess Enterprise bejegyzett védjegye és szolgáltatása.
A Porgy és Bess bemutatása a TAMS-WITMARK MUSIC LIBRARY, INC. céggel / 560 Lexington Avenue, New York, New York 10022 / kötött megállapodás alapján történik.
A Szabad Tér Színház produkciója.
A Porgy és Bess története Charleston városában játszódik, Dél-Karolinában, az 1930-as években.
I. felvonás
1.jelenet: Catfish Row, egy nyári éjszakán
A Catfish Row-t, Charleston egyik szűk kikötői utcáját szegény feketék lakják, akik szabadidejüket kockázással ütik el. Bess, a csinos fiatal lány a rossz hírű, erőszakos Crownnal él együtt. Kockajáték közben verekedés tör ki, és Crown részegen megöli a fiatal Robbinst, Serena férjét. A gyilkos elmenekül, magára hagyva Besst.
2. jelenet: Serena szobája, a következő éjszaka
Robbins holttestét Serena szobájában ravatalozzák fel, a szomszédok spirituáléval búcsúztatják a halottat. A búcsúztatón Bess a rokkant Porgy-val jelenik meg, aki befogadta a lányt. A gyilkosságot vizsgáló detektív nem jut eredményre, ezért magával viszi Petert, az öreg mézárust, Porgy barátját, akit a gyilkosság koronatanújának tart. A temetkezési vállalkozó kevesli a temetésre összejött pénzt, ezért Serena megígéri, hogy a hiányzó részt ledolgozza.
II. felvonás
1. jelenet: Catfish Row, egy hónappal később, reggel
Bess teljesen megváltozott Porgy mellett, nem kábítószerezik, tisztességesen dolgozik, gondoskodik társáról. A kábítószercsempész, Sporting Life szeretné Besst „pártfogásába venni”, sok szépet ígér neki, de a lány elutasítja. A társaság egy közeli kicsiny szigetre, Kittiwahra készülődik, ahol vidám pikniket tartanak. Bess nem akar menni, Porgy-val akar maradni, ő azonban rábeszéli a lányt, hogy menjen, érezze jól magát a többiekkel.
2. jelenet: Kittiwah szigete, aznap éjszaka
A szigeten önfeledten mulat mindenki, de a visszainduláskor hirtelen megjelenik a szigeten bujkáló Crown, és visszatartja Besst, aki nem tud ellenállni a férfinak.
3. jelenet: Catfish Row, egy héttel később, napkelte előtt
A lány csak napok múlva, betegen, lelkileg meggyötörve tudott megszabadulni Crown-tól, és ismét Porgy-nál talált otthonra. A halászok kihajóznak a tengerre, Petert bizonyíték hiányában kiengedték a rendőrségtől. Porgy türelmesen várja, hogy Bess jobban legyen, és amikor a nő kijön a házból, megígéri neki, hogy meg fogja védeni régi szeretőjétől. A két ember között bensőséges kapcsolat alakul ki. Viharfelhők közelednek.
4. jelenet: Serena szobája, másnap hajnalban
A tengeren borzalmas vihar tombol, az emberek fohászkodó dalt énekelnek a vízen lévőkért. Hatalmas meglepetést okozva megjelenik Crown a Catfish Row-n. Fenyegetőzve magával akarja vinni Besst.
III. felvonás
1. jelenet: Catfish Row, a következő éjszaka
A vihar elvonult. Crown újra megjelenik Bessért, ám a kétségbeesett Porgy a gyilkos hátába döfi a kését, majd megfojtja, a holttestet pedig kihurcolja az utcára.
2. jelenet: Catfish Row, a következő délután
Újra megjelenik a detektív, aki most sem talál használható nyomot, de előállítja Porgy-t, hogy azonosítsa a halottat. Sporting Life ismét megkörnyékezi Besst, de a lány ezúttal is visszautasítja. A kábítószercsempész azonban biztos a dolgában, egy adag kokaint hagy Bessnél, és amikor visszamegy érte, a lány távozik régi szeretőjével.
3. jelenet: Catfish Row, egy héttel később
Mivel a rendőröknek nem sikerült értékelhető vallomást kicsikarniuk, hazaengedik Porgy-t, aki üresen találja a házát. A szomszédok újságolják el neki a történteket. Porgy előhozza kecskefogatú kordéját, és elindul Bess után a messzi New Yorkba.
M.Weller – M.Korie – A.Powers – L.Simon: DOKTOR ZSIVÁGÓ – musical
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Michael Weller – Michael Korie & Amy Powers – Lucy Simon:
DOKTOR ZSIVÁGÓ
az új musical
Készült: Borisz Paszternak regénye alapján
Magyar szöveg: Romhányi Ágnes
SZABADTÉRI ŐSBEMUTATÓ
2017. június 30. (péntek) és július 2. (vasárnap) 21.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(2 óra 50 perc, egy szünettel)
A Nobel-díjas Borisz Paszternak Zsivágó doktor című regényén alapuló, az I. világháború és az orosz forradalom káoszában játszódó új musical megérkezett Magyarországra is! Közép-Európában elsőként a Győri Nemzeti Színház mutatta be decemberben, 2017 nyarán pedig a Margitszigeti Szabadtéri Színpad közönsége is tanúja lehet a világrengető eseményeket, személyes és közösségi sorsokat, nagyszabású tablókat és emberi szenvedélyeket felvonultató előadásnak, amely egyben a zenés mű első szabadtéri ősbemutatója.
Jurij Zsivágó, az idealista orvos őszintén szereti a feleségét, Tonját, de szerelmes lesz az elbűvölő szépségű Larába is. Nem csak ő sóvárog a nő után, hanem versenyeznie kell a forradalmár Pasával és a befolyásos arisztokratával, Komarovszkijjal is. Pasternak 1957-ben kiadott műve azonban túlmutat egy szerelmi háromszög elmesélésén, az orosz történelem 1903 és 1929 közé eső korszakát és a háborús évek eseményeit dolgozza fel, összetettebb, mélyebb kérdéseket feszegetve. Nem véletlen, hogy a regény hamarosan több nyugati országban is megjelent, feltűnést keltett, és írójának elismerést, Nobel-díjat hozott. Hazája azonban ezt nem nézte jó szemmel, árulónak minősítették. Pasternaknak választania kellett, hogy lemond-e a díjról, vagy száműzik Oroszországból, végül győzött az író-költő hazaszeretete.
Magyarországon a könyv csak a rendszerváltás után jelenhetett meg, több mint húsz évvel a számos Golden Globe- és Oscar-díjra jelölt, azonos című film bemutatása után, amelyet több nagysikerű filmadaptáció is követett. 2006-ban Lucy Simon, Michael Korie, Amy Powers és Michael Weller jóvoltából megszületett a musical. A világpremiert Kaliforniában tartották, 2011-ben Ausztráliában, 2012-ben Szöulban is bemutatták, majd 2014-ben a produkció eljutott Európába, a Malmöi Operában játszották, svéd nyelven. 2015-ben a Broadway-n is műsorra tűzték. Közép-Európában először a Győri Nemzeti Színház állította színpadra Forgács Péter rendezésében, amelyet Budapesten a Margitszigeti Szabadtéri Színpad közönsége láthat elsőként.
A Szabad Tér Színház bemutatója a Győri Nemzeti Színház együttműködésével.
Jurij Zsivágó: Miller Zoltán
Lara: Kisfaludy Zsófia
Tonja Gromeko: Wégner Judit
Pása Antipov / Sztrelnyikov: Nagy Balázs
Viktor Komarovszkij: Forgács Péter
Alex Gromeko, Tonja apja: Vincze Gábor Péter
Anna, Tonja anyja: Bellai Eszter
Gyermek Jurij / Szása: Tóth Zoltán / Tóth László
Gyermek Tonja: Mezei Blanka / Iványi Boróka
Gyermek Lara / Katarina: Dányi Éda Hanna / Putz Zsófia
Markel, a cselédjük: Rupnik Károly
Gints: Molnár Erik
Pap/Kornakov/A férfi: Bródy Norbert
Tusja/Liberius: Pörneczi Attila
Tolja/Paraszt: Fehér Ákos
Jankó: Klinga Péter
Állomásfőnök: Mohácsi Attila
Nővér: Sík Frida
Mrs. Guishar, Lara anyja / Guljobova: Lázin Beatrix
Shulygin: Forró Attila
Olya: Pintér László
Jelenka: Balogh Fanni / Molnár Ágnes
1. katona: Venczel-Kovács Zoltán
2. katona: Cselepák Balázs
Ensemble: Balogh Fanni, Bányoczky Nóra, Bródy Norbert, Cselepák Balázs, Fehér Ákos, Fehér Nóra, Klinga Péter, Lázin Beatrix, Mohácsi Attila, Molnár Ágnes, Molnár Erik, Müller Bence, Pörneczi Attila, Sík Frida, Venczel-Kovács Zoltán
Közreműködik: a Győri Nemzeti Színház zenekara, énekkara és tánckara
Szövegkönyv: Borisz Paszternak regénye alapján Michael Weller
Dalszövegek: Michael Korie és Amy Powers
Zene: Lucy Simon
Magyar szöveg: Romhányi Ágnes
Díszlet: Bátonyi György
Jelmez: Tordai Hajnal
Súgó: Jakab Anita
Ügyelő: Karácsony Szilveszter
Korrepetitor: Medveczky Szabolcs
Karigazgató: Balogh Eszter
Koreográfus: Kováts Gergely Csanád
Rendezőasszisztens: Horváth Márta
Karmester: Medveczky Szabolcs
Rendező: Forgács Péter
A művet a Warner Bros. Theatre Ventues Inc. és a Turner Entertainment Co. engedélyével vitték színre.
A ZHIVAGO című musical eredeti producere: La Jolla Playhouse, San Diego, California.
A Győri Nemzeti Színház a művet a Josef Weinberger Ltd.-vel kötött megállapodás alapján mutatta be.
M.Weller – M.Korie – A.Powers – L.Simon: DOKTOR ZSIVÁGÓ – musical
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Michael Weller – Michael Korie & Amy Powers – Lucy Simon:
DOKTOR ZSIVÁGÓ
az új musical
Készült: Borisz Paszternak regénye alapján
Magyar szöveg: Romhányi Ágnes
SZABADTÉRI ŐSBEMUTATÓ
2017. június 30. (péntek) és július 2. (vasárnap) 21.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(2 óra 50 perc, egy szünettel)
A Nobel-díjas Borisz Paszternak Zsivágó doktor című regényén alapuló, az I. világháború és az orosz forradalom káoszában játszódó új musical megérkezett Magyarországra is! Közép-Európában elsőként a Győri Nemzeti Színház mutatta be decemberben, 2017 nyarán pedig a Margitszigeti Szabadtéri Színpad közönsége is tanúja lehet a világrengető eseményeket, személyes és közösségi sorsokat, nagyszabású tablókat és emberi szenvedélyeket felvonultató előadásnak, amely egyben a zenés mű első szabadtéri ősbemutatója.
Jurij Zsivágó, az idealista orvos őszintén szereti a feleségét, Tonját, de szerelmes lesz az elbűvölő szépségű Larába is. Nem csak ő sóvárog a nő után, hanem versenyeznie kell a forradalmár Pasával és a befolyásos arisztokratával, Komarovszkijjal is. Pasternak 1957-ben kiadott műve azonban túlmutat egy szerelmi háromszög elmesélésén, az orosz történelem 1903 és 1929 közé eső korszakát és a háborús évek eseményeit dolgozza fel, összetettebb, mélyebb kérdéseket feszegetve. Nem véletlen, hogy a regény hamarosan több nyugati országban is megjelent, feltűnést keltett, és írójának elismerést, Nobel-díjat hozott. Hazája azonban ezt nem nézte jó szemmel, árulónak minősítették. Pasternaknak választania kellett, hogy lemond-e a díjról, vagy száműzik Oroszországból, végül győzött az író-költő hazaszeretete.
Magyarországon a könyv csak a rendszerváltás után jelenhetett meg, több mint húsz évvel a számos Golden Globe- és Oscar-díjra jelölt, azonos című film bemutatása után, amelyet több nagysikerű filmadaptáció is követett. 2006-ban Lucy Simon, Michael Korie, Amy Powers és Michael Weller jóvoltából megszületett a musical. A világpremiert Kaliforniában tartották, 2011-ben Ausztráliában, 2012-ben Szöulban is bemutatták, majd 2014-ben a produkció eljutott Európába, a Malmöi Operában játszották, svéd nyelven. 2015-ben a Broadway-n is műsorra tűzték. Közép-Európában először a Győri Nemzeti Színház állította színpadra Forgács Péter rendezésében, amelyet Budapesten a Margitszigeti Szabadtéri Színpad közönsége láthat elsőként.
A Szabad Tér Színház bemutatója a Győri Nemzeti Színház együttműködésével.
Jurij Zsivágó: Miller Zoltán
Lara: Kisfaludy Zsófia
Tonja Gromeko: Wégner Judit
Pása Antipov / Sztrelnyikov: Nagy Balázs
Viktor Komarovszkij: Forgács Péter
Alex Gromeko, Tonja apja: Vincze Gábor Péter
Anna, Tonja anyja: Bellai Eszter
Gyermek Jurij / Szása: Tóth Zoltán / Tóth László
Gyermek Tonja: Mezei Blanka / Iványi Boróka
Gyermek Lara / Katarina: Dányi Éda Hanna / Putz Zsófia
Markel, a cselédjük: Rupnik Károly
Gints: Molnár Erik
Pap/Kornakov/A férfi: Bródy Norbert
Tusja/Liberius: Pörneczi Attila
Tolja/Paraszt: Fehér Ákos
Jankó: Klinga Péter
Állomásfőnök: Mohácsi Attila
Nővér: Sík Frida
Mrs. Guishar, Lara anyja / Guljobova: Lázin Beatrix
Shulygin: Forró Attila
Olya: Pintér László
Jelenka: Balogh Fanni / Molnár Ágnes
1. katona: Venczel-Kovács Zoltán
2. katona: Cselepák Balázs
Ensemble: Balogh Fanni, Bányoczky Nóra, Bródy Norbert, Cselepák Balázs, Fehér Ákos, Fehér Nóra, Klinga Péter, Lázin Beatrix, Mohácsi Attila, Molnár Ágnes, Molnár Erik, Müller Bence, Pörneczi Attila, Sík Frida, Venczel-Kovács Zoltán
Közreműködik: a Győri Nemzeti Színház zenekara, énekkara és tánckara
Szövegkönyv: Borisz Paszternak regénye alapján Michael Weller
Dalszövegek: Michael Korie és Amy Powers
Zene: Lucy Simon
Magyar szöveg: Romhányi Ágnes
Díszlet: Bátonyi György
Jelmez: Tordai Hajnal
Súgó: Jakab Anita
Ügyelő: Karácsony Szilveszter
Korrepetitor: Medveczky Szabolcs
Karigazgató: Balogh Eszter
Koreográfus: Kováts Gergely Csanád
Rendezőasszisztens: Horváth Márta
Karmester: Medveczky Szabolcs
Rendező: Forgács Péter
A művet a Warner Bros. Theatre Ventues Inc. és a Turner Entertainment Co. engedélyével vitték színre.
A ZHIVAGO című musical eredeti producere: La Jolla Playhouse, San Diego, California.
A Győri Nemzeti Színház a művet a Josef Weinberger Ltd.-vel kötött megállapodás alapján mutatta be.
The Hot Sardines – hot summer swing and jazz
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
The Hot Sardines
hot summer swing and jazz
2017. július 7. (péntek) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(90 perc, szünet nélkül)
A klasszikus New York-i jazz legjobbjai!
Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Charlie Parker, Ron Carter, Miles Davis, Herbie Hancock és még folytathatnánk a sort a legnagyobb jazzlegendákkal, akik nemcsak a klasszikus jazz zseniális művelői voltak, hanem annak megújításával kiléptek a műfaj keretei közül, és szélesebb körben is világszerte kivételes népszerűségre tettek szert. A jazz továbbra sem áll ellen a változás szeleinek, a felbukkanó tehetségek és kivételes zenei formációk pedig újabb és újabb irányzatokat hoznak létre, tovább növelve a népszerűségét.
A jazz új generációjának egyik legtehetségesebb formációja, a The Hot Sardines először mutatkozik be a hazai közönségnek, fesztiválunk meghívására. A zenekar tagjai abban hisznek, hogy a klasszikus jazz feltölti a szívet és a lelket. A jól ismert régi dallamokat mai hangzással gazdagítják és új energiával töltik meg, bizonyítva, hogy az örömzene összehozhatja az embereket. Otthonosan mozognak a különböző stílusokban, hitelesen idézik meg a New York-i kocsmák, a párizsi kabarék és a New Orleans-i jazzklubok világát.
A zenekar az utóbbi két évben Chicagótól Londonig több mint 150 koncertet adott, köztük a Newporti és Montreali Jazzfesztiválon, és olyan kultikus New York-i jazzklubokban, mint a Joe’s Pub és a Bowery Ballroom. A 2014-es The Hot Sardines és a 2016-os French Fries & Champagne című albumaik egyöntetűen pozitív kritikai visszhangot kaptak, és az iTunes eladási listáinak élén landoltak. Rengeteg fiatal rajongójuk van, de bárhova mennek, több generáció képviselői várják őket.
Igazi különlegesség a jazz és swing hazájából, nemcsak ínyenceknek.
A zenekar vezetője, Evan Palazzo és az énekesnő, Elizabeth Bougerol 2007-ben találkoztak, miután mindketten válaszoltak egy hirdetésre, amelyben egy manhattani kínai étterem fölötti bárba kerestek fellépőt. Párosuk egészen valószínűtlen. Elizabeth Franciaországban, Kanadában és Elefántcsontparton nőtt föl, majd a világ egyik legjobb egyetemén, a London School of Economics-on szerzett diplomát, és lett belőle utazási szakíró. Evan New Yorkban született, és a Philadelphiai Művészeti Egyetemen végzett színészként. Mindketten rajongtak Fats Wallerért, ez volt az első közös pont, de hatással volt rájuk Dinah Washington, Louis Armstrong és Billie Holiday is.
Először kis klubokban játszottak, 2011-ben azonban már velük hirdették a New York-i Lincoln Center egyik legnagyobb nyári szvingfesztiválját. A pimasz trombita, a bolondos zongora, no meg az énekesnő lendületes hangja által létrejövő innovatív zene, az a lendület és öröm, amellyel a dalokhoz nyúlnak mára különleges státuszt vívott ki számukra a jazz műfajában.
A The Hot Sardines első albumának címét maga az együttes neve adta. Az iTunes-on 2014-ben ez volt az év egyik legjobb jazzalbuma, és olyanokkal került több mint egy évig a Billboard jazzlistának top 10-es mezőnyébe, mint Michael Bublé, Tony Bennett és Lady Gaga. A lemezt illetően a lapok nem fukarkodtak az elismeréssel. A Downbeat szerint „New York izgalmas zenei színterének egyik leginkább magával ragadó és energikus együttese”. A The London Times „kiváló zenészeknek” nevezte őket, dicsérte „hibátlan, szellemes előadásmódjukat”, és az „egyszerűen fenomenális” jelzővel írta le a zenekart.
Második stúdióalbumuk, a French Fries & Champagne 2016 júniusában jelent meg a Universal Music Classics gondozásában. A lemez ugyanolyan sikeresnek bizonyult, mint debütáló CD-jük, amely az iTunes és a Billboard listáinak élére került, utóbbi top 10-es mezőnyében, Michael Bublé, Tony Bennett és Lady Gaga mellett több mint egy évig szerepelt.
Az együttes sokszínű repertoárjában feldolgozások és saját dalok egyaránt megtalálhatóak. Az album címadó dala saját szerzemény, csakúgy, mint az instrumentális Gramercy Sunset, amelyben a zenekarvezető Evan „Bibs” Palazzo szülőhelyének állít emléket, vagy az énekesnő „Miz Elizabeth” Bougerollal együtt írt, szédítő country-szerű Here You Are Again című száma. A jazzstandard Comes Love ezúttal franciául, Elizabeth anyanyelvén hallható, és hogy még izgalmasabb legyen, menüettként indul, majd az őrült húszas évek szellemében folytatódik. A The Hot Sardines feldolgozta Robert Palmer 1985-ös klasszikusát, az Addicted to Love-ot, ezt a verziót az énekesnő hűvösen elegáns, távolságtartó előadásmódja és a szexi trombita különös feszültséggel tölti meg. A végeredmény egy olyan izgalmas lemez, amely már a címében is bizonyítja a The Hot Sardines repertoárjának és előadói stílusának a hétköznapitól a kifinomultig terjedő sokoldalúságát. A második lemez címe is a gazdag repertoárra és előadói stílusra utal, amely a hétköznapitól a kifinomultig terjed.
The Best FilMusic Songs – szimfonikus filmsláger koncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
The Best
FilMusic Songs
szimfonikus filmsláger koncert
BEMUTATÓ
2017. július 9. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(2,5 óra, egy szünettel)
Vannak slágerek, amelyekre nemcsak automatikusan dalra fakadunk és felhangosítjuk a rádiót, hanem a legemlékezetesebb filmjelenetek is azonnal eszünkbe jutnak. Ha megszólal a Maniac, a lábszármelegítőben helyben futó Jennifer Bealse jelenik meg szemeink előtt a Flashdance-ből, az I Had the Time of My Life című számra pedig beugrik a „piszkos tánc”, amelyet Patrick Swayze és Jennifer Grey lejtett el a meghökkent publikum előtt. De ugyanúgy lepereg fejünk mozijában az Eye of the Tigerre edző Rocky, vagy a hajóorrban széttárt karral álló Kate Winslet és Leonardo di Caprio Celine Dion híres dalával. A filmek sikereivel együtt ezek a dalok is slágerklasszikusokká váltak, és immár elválaszthatatlanok vizuális párjuktól.
A Margitsziget impozáns szabadtéri színpada júliusban ismét az ország legnagyobb kertmozijává változik egy lenyűgöző koncert erejéig. A Budapesti Nyári Fesztivál évek óta népszerű filmzenekoncert-sorozatának idei állomásán a legnagyobb filmslágerek csendülnek fel rendhagyó, szimfonikus feldolgozásban. A híres filmslágereket, betétdalokat magyar sztárelőadók szólaltatják meg egy izgalmas felállású szimfonikus zenekar kíséretében. A dalok alatt pedig természetesen – az eddigi filmzene koncertekhez hasonlóan – óriás kivetítőn élvezhetjük az adott mozifilmekből összeállított képsorokat.
Vendégművészek:
Keresztes Ildikó
Polyák Lilla
Radics Gigi
Homonnay Zsolt
Serbán Attila
Szabó Ádám
Közreműködnek:
Talamba ütőegyüttes: Grünvald László (Lacek), Szitha Miklós (Miki), V.Nagy Tamás (Kopasz), Zombor Levente (Levi)
Swing á la Django: Nagy Zsolt, dob – Lombos Pál, nagybőgő – Fercsik Viktor, zongora, szaxofon – Kardos Dániel, elektromos gitár
Fugato Orchestra szimfonikus zenekar
Karmester: Grünvald László
Szakmai konzultáns: Hubai Gergely
Zenei producer: Lombos Pál
Dalok szimfonikus átirata: Grünvald László
Producer: Bán Teodóra
A Szabad Tér Színház produkciója.
Operagála világsztárokkal – Ailyn Pérez, Gabriele Viviani, Rame Lahaj
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Operagála világsztárokkal
operakoncert
VILÁGPREMIER
2017. július 16. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Folytatódik a Budapesti Nyári Fesztivál világsztárokat felvonultató operakoncert-sorozata, amelynek keretében a zeneirodalom legszebb melódiái töltik be a margitszigeti nyári éjszakát. A fesztivál meghívására idén is három sztárénekes látogat el a Margitszigetre, hogy meghódítsa a nézők szívét. A gyönyörű Ailyn Pérez amerikai szoprán, aki nemcsak a tiszta és „mézes tónusú” lírai hangjáról, hanem drámai alakításairól is ismert, valamint az olasz bariton, Gabriele Viviani először lépnek fel Magyarországon, a sármos albán tenor, Rame Lahaj pedig új oldaláról mutatkozik be a hazai közönségnek.
Az operagála a három tenor koncertek hagyományát követi, ám ezúttal nem az énekesek versengését állítja középpontba, hanem a férfi és női szíveket egyaránt megdobogtató, legszebb romantikus áriákat. A nagyívű dallamok, szólók, duettek és tercettek felidézik a legismertebb Verdi-, Puccini- és Mozart-operák emlékezetes jeleneteit: az elhagyott és vágyódó szerelmeseket, a civódó és enyelgő párokat, az udvarlást, a féltékenységet, a bosszút és a viharos szenvedélyeket.
A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát az idei gálakoncerten is Halász Péter vezényli.
A Szabad Tér Színház produkciója.
Énekesek:
Ailyn Pérez
Gabriele Viviani
Rame Lahaj
Közreműködik: Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara
Szólistaként közreműködik: Kálnay Zsófia
Vezényel: Halász Péter
Producer: Bán Teodóra
A Szabad Tér Színház produkciója.
1. rész
Verdi: A végzet hatalma – nyitány
Verdi: A végzet hatalma – Urna Fatale…
Cilea: Az arles-i lány – Il lamento di Federico
Verdi: Traviata – Sempre libera
Puccini: A nyugat lánya – Minnie dalla mia casa sono partito
Verdi: Ernani – Sorta é la notte
Verdi: Aida – Ballabile
Verdi: Don Carlos – Dio, che nell’alma infondere
Puccini: Bohémélet – O soave fanciulla
2 rész
Bizet: Carmen – Torreádor dal
Gounod: Faust- Salut! Demeure chaste et pure
Gounod: Rómeó és Júlia – Je veux vivre
Gounod: Faust – Nuit de Walpurgis
Puccini: Tosca – Recondita armonia
Giordano: Andrea Chenier – Nemico della patria
Dvořák: Rusalka – Mesicku na nebi
Verdi: Rigoletto – La donna é mobile
Verdi: A trubadúr – Duetto Leonora e Conte di Luna
Verdi: Rigoletto – kvartett
Soweto Gospel Choir
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Soweto Gospel Choir
2017. július 23. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
90 perc szünet nélkül
„Az emberi hang csodájában és a közös éneklésben rejlő erő.”
Megalakulásának 15. évfordulóját ünnepli idén a több mint negyven főből álló, egyedülállóan színes, kétszeres Grammy-díjas Soweto Gospel Choir. A dél-afrikai kórus világszámba menő színpadi show-ja nemcsak a látvány, hanem a zenei anyag tekintetében is páratlan élményt nyújt: az afrikai gospelt ötvözi a spirituálé, a reggae és az amerikai populáris zenei műfajokkal.
A világszerte óriási sikerrel turnézó együttes már a kezdetektől jelentős nemzetközi hírnévre tett szert. Az elmúlt évtizedben a világ legrangosabb helyszínein léptek fel, többek között a Carnegie Hall, a Sydney-i Operaház vagy a londoni Royal Festival Hall koncerttermeiben. „A legjobb tradicionális világzene” kategóriában egymást követő két évben is elnyert Grammy-díjon kívül számtalan nemzetközi elismerést szereztek. Először lépnek fel Magyarországon, a Szabad Tér Színház meghívására, jubileumi turnéjuk egyik állomásaként.
Web: http://www.sowetogospelchoir.com
Facebook: https://www.facebook.com/Official-Soweto-Gospel-Choir-102718979800619/?fref=ts
G. Verdi: A trubadúr – opera
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Giuseppe Verdi:
A trubadúr
opera
SZABADTÉRI BEMUTATÓ
olasz nyelven, magyar felirattal
2017. július 28. (péntek) és 30. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra 1 szünettel)
A Budapesti Nyári Fesztivál idei nagy operabemutatója Verdi egyik legnépszerűbb romantikus operája, A trubadúr, amely Vámos László hagyományos rendezésében, Csikós Attila impozáns és korhű látványvilágával kerül színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Az előadás különlegessége, hogy folytatva a hagyományt, a főbb szerepekben olyan külföldi operasztárok mutatkoznak be, akik először lépnek fel Magyarországon, a Szabad Tér Színház meghívására. Leonora szerepében a fiatal azeri szoprán, Dinara Alieva látható, Manricóként pedig az ismert olasz tenor, Riccardo Massi mutatkozik be a közönségnek. Azucena szerepében a világszerte elismert mezzo-szoprán, Komlósi Ildikó lép színre, Luna grófot a nemzetközi hírű bariton, Kálmándy Mihály ebben a rendezésben először alakítja.
A trubadúrban árad a szenvedélyes, romantikus zene, a főszerepek énekszólama, mint minden jelentős Verdi-operában, nagy kihívás. A történet a 15. században játszódik, a polgárháború sújtotta Spanyolországban, ahol misztikus anekdoták súlya árnyékolja be a hősök életét. A királynő udvarhölgye, Leonóra és a trubadúrként feltűnő, titokzatos idegen, Manrico szerelme nemcsak a politikai ellentétek miatt torkollik sorstragédiába, hanem Luna gróf féltékenysége és az cigányasszonyhoz, Azucenához köthető babonás átok miatt is. Szenvedély, bosszú és gyilkosságok sora fémjelzi Verdi talán legdrámaibb operájának cselekményét, amelynek legismertebb dallama a Cigánykórusban hangzik fel.
A trubadúr, amely 130 éve szerepel az Operaház repertoárján, a Margitszigeti Nagyszínpad nyolc évtizedes történetének is kiemelt jelentőségű darabja. A szabadtéri színpad megnyitásának első évében, 1938 nyarán mutatták be először Oláh Gusztáv rendezésében, majd többszöri felújítást és színre vitelt követően, az 1992-es bemutató után 25 évvel tér vissza újra a Margitszigetre, ahol a Vámos László-féle rendezést utoljára láthatja a közönség.
A Szabad Tér Színház bemutatója a Magyar Állami Operaház együttműködésével.
Giuseppe Verdi:
A trubadúr
SZABADTÉRI BEMUTATÓ
2017. július 28 és 30. (péntek, vasárnap) 20 óra
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Manrico: Riccardo Massi
Leonora: Dinara Alieva
Azucena: Komlósi Ildikó
Luna gróf: Kálmándy Mihály
Ferrando: Cser Krisztián
Inez: Megyesi Schwartz Lucia
Ruiz: Újvári Gergely
Hírnök: Csiki Gábor
Öreg cigány: Búra Attila
Közreműködik: a Magyar Állami Operaház zenekara, énekkara és tánckara
Zeneszerző: Giuseppe Verdi
Szövegíró: Salvatore Cammarano
Magyar nyelvű feliratok: Csákovics Lajos
Díszlettervező: Csikós Attila
Jelmeztervező: Vágó Nelly
Karigazgató: Strausz Kálmán
Színpadra állította: Ifj. Palcsó Sándor
Karmester: Kocsár Balázs
Rendező: Vámos László
I. felvonás: A párbaj
1. jelenet
Spanyolországot megosztotta a polgárháború. A királypárti csapatok parancsnoka, di Luna gróf eleped Leonoráért, a királyné egyik udvarhölgyéért, aki azonban nem viszonozza a gróf érzéseit. Egy ismeretlen trubadúr ejtette rabul a szívét, aki minden éjjel neki szerenádozik, s akit a féltékeny gróf mindenáron el akar fogatni. Az aragóniai palota előtt éjjel őrt állnak di Luna gróf emberei, a kapitány, Ferrando pedig, hogy a katonákat ébren tartsa, visszaemlékszik egy cigányasszony szörnyű történetére, akit azzal a váddal égettek meg elevenen, hogy a gróf kisöccsét szemmel verte. A cigányasszony lánya aztán bosszúból elrabolta a gyermeket, és úgy mondják, a tűzbe dobta ott, ahol korábban anyja lelte halálát. Egy égett gyermekcsontvázat találtak aztán azon a helyen, és nem sokkal később Luna gróf apját elemésztette a bánat. Az idős gróf, aki abban reménykedett, hogy a csontok mégsem a fiáé voltak, halála előtt megeskette idősebbik fiát, hogy felkutatja a nőt. Azonban sosem leltek a cigánylány nyomára.
2. jelenet
A palota kertjében Leonora megvallja barátnőjének, Ineznek, hogy beleszeretett egy titokzatos férfiba, akivel még a háború előtt találkozott. Ő az, aki trubadúrként minden este szerenádot ad neki. Távozásuk után Luna gróf jelenik meg, akit szinte őrületbe kerget a Leonora iránti vágy. Ahogy a hölgy ajtajához közelít, a sötétben felcsendül a trubadúr éneke. Leonora kiszalad, hogy köszöntse szerelmét, de meglepetésére az énekes helyett a gróf vár rá. Megjelenik a trubadúr és felfedi kilétét: ő Manrico, a partizán felkelők vezetője. A dühöngő gróf halálos párbajra hívja ki.
II. felvonás: A cigányasszony
1. jelenet
A párbajban Manrico kerekedett felül, de valami furcsa ösztön hatására visszalépett az utolsó, halálos döféstől, és életben hagyta a grófot. A háború folytatódott, az utolsó csatában a királypártiak arattak győzelmet. Manrico súlyosan megsebesült, ám anyja, a cigány Azucena a harcmezőről a hegyek közé menekítette, és egy táborban meggyógyította. Ő az a „cigánylány”, akit Luna gróf keres. Életét anyja halálának emléke és a bosszúvágy árnyékolja be. Azucena nekikezd a szörnyű történet elmesélésének. Elrabolta az idős gróf kisfiát, de a gyermek, akit végül meggyilkolt, a saját fia volt. Amikor Manrico tudni szeretné, ki is ő valójában, Azucena kitérő válaszokat ad; csak az anyai szeretet számít, amit mindig is tanúsított a fia iránt, és az, hogy Manrico megtartsa esküjét, miszerint bosszút áll a Luna-családon. Hírét veszik, hogy Leonora kolostorba készül vonulni, mivel úgy hiszi, szerelme meghalt a csatában, és menekülni akar a gróftól. Manrico anyja tanácsa ellenére azonnal Leonorához indul. Azucena maga is útra kel.
2. jelenet
Luna be akarja venni a kolostort csapataival, hogy erőszakkal elragadja Leonorát. A lány épp a fogadalomtételre készül, amikor a gróf el akarja ragadni, ám ezt Manrico és emberei megakadályozzák. Harc tör ki, amelynek zűrzavarában a szerelmesek elmenekülnek.
III. felvonás: A cigányasszony fia
1. jelenet
Luna gróf és serege támadni készül az erődöt, ahová Manrico és kedvese menekült. Ferrando berángatja Azucenát, akit a tábor környékén fogtak el. Amikor az asszony a Luna nevet hallja, reakciója gyanút kelt Ferrandóban, aki felismeri a nőben a gróf testvérének gyilkosát. Amikor Azucena Manricóért kiált, a gróf rájön, hogy ellenfelét hogyan tudná kicsalni a várból. Embereinek megparancsolja, hogy máglyát építsenek, és Azucenát ott helyben égessék meg.
2. jelenet
A várban Leonora és Manrico készül megesküdni. A lány retteg, hiszen a harc Lunával elkerülhetetlen, Manrico csapata pedig lényegesen kisebb. A férfi örök szerelmet esküszik neki. Amikor megtudják, hogy Azucena fogságba esett, Manrico azonnali támadást indít a gróf és csapatai ellen.
IV. felvonás: A kivégzés
1. jelenet
Manrico és serege vereséget szenvedett, ő maga és Azucena Luna várában foglyok. Leonora, aki el tudott menekülni Manrico hadnagyával, a várhoz érkezik. Halálra ítélt kedvese lelki üdvéért imádkozik. A várból a trubadúr hangja hallatszik. Luna gróf elrendeli Manrico és Azucena kivégzését. Kedvese szabadon engedéséért cserébe Leonora felajánlja magát a grófnak, aki elfogadja az ajánlatot, nem sejtvén, hogy imádottja lassan ölő mérget ivott.
2. jelenet
A börtönben Manrico Azucenát próbálja nyugtatni, aki retteg a rá váró tűzhaláltól. A fiú a régi boldog, szabad idők emlékének felidézésével próbálja csitítani őt. Leonora siet be, menekülésre sürgetve Manricót. A férfi rájön, hogy szerelme milyen áron váltotta ki őt; elutasítja a lányt és a gróf kegyelmét is. A méreg azonban hatni kezd: Leonora szerelme karjaiban hal meg, a gróf szeme láttára. Luna kivégezteti Manricót. Azucena az égre kiáltja: bosszúja beteljesült, a gróf saját fivérét ölette meg.
Kenesey Judit, opera.hu
G. Verdi: A trubadúr – opera
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Giuseppe Verdi:
A trubadúr
opera
SZABADTÉRI BEMUTATÓ
olasz nyelven, magyar felirattal
2017. július 28. (péntek) és 30. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra 1 szünettel)
A Budapesti Nyári Fesztivál idei nagy operabemutatója Verdi egyik legnépszerűbb romantikus operája, A trubadúr, amely Vámos László hagyományos rendezésében, Csikós Attila impozáns és korhű látványvilágával kerül színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Az előadás különlegessége, hogy folytatva a hagyományt, a főbb szerepekben olyan külföldi operasztárok mutatkoznak be, akik először lépnek fel Magyarországon, a Szabad Tér Színház meghívására. Leonora szerepében a fiatal azeri szoprán, Dinara Alieva látható, Manricóként pedig az ismert olasz tenor, Riccardo Massi mutatkozik be a közönségnek. Azucena szerepében a világszerte elismert mezzo-szoprán, Komlósi Ildikó lép színre, Luna grófot a nemzetközi hírű bariton, Kálmándy Mihály ebben a rendezésben először alakítja.
A trubadúrban árad a szenvedélyes, romantikus zene, a főszerepek énekszólama, mint minden jelentős Verdi-operában, nagy kihívás. A történet a 15. században játszódik, a polgárháború sújtotta Spanyolországban, ahol misztikus anekdoták súlya árnyékolja be a hősök életét. A királynő udvarhölgye, Leonóra és a trubadúrként feltűnő, titokzatos idegen, Manrico szerelme nemcsak a politikai ellentétek miatt torkollik sorstragédiába, hanem Luna gróf féltékenysége és az cigányasszonyhoz, Azucenához köthető babonás átok miatt is. Szenvedély, bosszú és gyilkosságok sora fémjelzi Verdi talán legdrámaibb operájának cselekményét, amelynek legismertebb dallama a Cigánykórusban hangzik fel.
A trubadúr, amely 130 éve szerepel az Operaház repertoárján, a Margitszigeti Nagyszínpad nyolc évtizedes történetének is kiemelt jelentőségű darabja. A szabadtéri színpad megnyitásának első évében, 1938 nyarán mutatták be először Oláh Gusztáv rendezésében, majd többszöri felújítást és színre vitelt követően, az 1992-es bemutató után 25 évvel tér vissza újra a Margitszigetre, ahol a Vámos László-féle rendezést utoljára láthatja a közönség.
A Szabad Tér Színház bemutatója a Magyar Állami Operaház együttműködésével.
Giuseppe Verdi:
A trubadúr
SZABADTÉRI BEMUTATÓ
2017. július 28 és 30. (péntek, vasárnap) 20 óra
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Manrico: Riccardo Massi
Leonora: Dinara Alieva
Azucena: Komlósi Ildikó
Luna gróf: Kálmándy Mihály
Ferrando: Cser Krisztián
Inez: Megyesi Schwartz Lucia
Ruiz: Újvári Gergely
Hírnök: Csiki Gábor
Öreg cigány: Búra Attila
Közreműködik: a Magyar Állami Operaház zenekara, énekkara és tánckara
Zeneszerző: Giuseppe Verdi
Szövegíró: Salvatore Cammarano
Magyar nyelvű feliratok: Csákovics Lajos
Díszlettervező: Csikós Attila
Jelmeztervező: Vágó Nelly
Karigazgató: Strausz Kálmán
Színpadra állította: Ifj. Palcsó Sándor
Karmester: Kocsár Balázs
Rendező: Vámos László
I. felvonás: A párbaj
1. jelenet
Spanyolországot megosztotta a polgárháború. A királypárti csapatok parancsnoka, di Luna gróf eleped Leonoráért, a királyné egyik udvarhölgyéért, aki azonban nem viszonozza a gróf érzéseit. Egy ismeretlen trubadúr ejtette rabul a szívét, aki minden éjjel neki szerenádozik, s akit a féltékeny gróf mindenáron el akar fogatni. Az aragóniai palota előtt éjjel őrt állnak di Luna gróf emberei, a kapitány, Ferrando pedig, hogy a katonákat ébren tartsa, visszaemlékszik egy cigányasszony szörnyű történetére, akit azzal a váddal égettek meg elevenen, hogy a gróf kisöccsét szemmel verte. A cigányasszony lánya aztán bosszúból elrabolta a gyermeket, és úgy mondják, a tűzbe dobta ott, ahol korábban anyja lelte halálát. Egy égett gyermekcsontvázat találtak aztán azon a helyen, és nem sokkal később Luna gróf apját elemésztette a bánat. Az idős gróf, aki abban reménykedett, hogy a csontok mégsem a fiáé voltak, halála előtt megeskette idősebbik fiát, hogy felkutatja a nőt. Azonban sosem leltek a cigánylány nyomára.
2. jelenet
A palota kertjében Leonora megvallja barátnőjének, Ineznek, hogy beleszeretett egy titokzatos férfiba, akivel még a háború előtt találkozott. Ő az, aki trubadúrként minden este szerenádot ad neki. Távozásuk után Luna gróf jelenik meg, akit szinte őrületbe kerget a Leonora iránti vágy. Ahogy a hölgy ajtajához közelít, a sötétben felcsendül a trubadúr éneke. Leonora kiszalad, hogy köszöntse szerelmét, de meglepetésére az énekes helyett a gróf vár rá. Megjelenik a trubadúr és felfedi kilétét: ő Manrico, a partizán felkelők vezetője. A dühöngő gróf halálos párbajra hívja ki.
II. felvonás: A cigányasszony
1. jelenet
A párbajban Manrico kerekedett felül, de valami furcsa ösztön hatására visszalépett az utolsó, halálos döféstől, és életben hagyta a grófot. A háború folytatódott, az utolsó csatában a királypártiak arattak győzelmet. Manrico súlyosan megsebesült, ám anyja, a cigány Azucena a harcmezőről a hegyek közé menekítette, és egy táborban meggyógyította. Ő az a „cigánylány”, akit Luna gróf keres. Életét anyja halálának emléke és a bosszúvágy árnyékolja be. Azucena nekikezd a szörnyű történet elmesélésének. Elrabolta az idős gróf kisfiát, de a gyermek, akit végül meggyilkolt, a saját fia volt. Amikor Manrico tudni szeretné, ki is ő valójában, Azucena kitérő válaszokat ad; csak az anyai szeretet számít, amit mindig is tanúsított a fia iránt, és az, hogy Manrico megtartsa esküjét, miszerint bosszút áll a Luna-családon. Hírét veszik, hogy Leonora kolostorba készül vonulni, mivel úgy hiszi, szerelme meghalt a csatában, és menekülni akar a gróftól. Manrico anyja tanácsa ellenére azonnal Leonorához indul. Azucena maga is útra kel.
2. jelenet
Luna be akarja venni a kolostort csapataival, hogy erőszakkal elragadja Leonorát. A lány épp a fogadalomtételre készül, amikor a gróf el akarja ragadni, ám ezt Manrico és emberei megakadályozzák. Harc tör ki, amelynek zűrzavarában a szerelmesek elmenekülnek.
III. felvonás: A cigányasszony fia
1. jelenet
Luna gróf és serege támadni készül az erődöt, ahová Manrico és kedvese menekült. Ferrando berángatja Azucenát, akit a tábor környékén fogtak el. Amikor az asszony a Luna nevet hallja, reakciója gyanút kelt Ferrandóban, aki felismeri a nőben a gróf testvérének gyilkosát. Amikor Azucena Manricóért kiált, a gróf rájön, hogy ellenfelét hogyan tudná kicsalni a várból. Embereinek megparancsolja, hogy máglyát építsenek, és Azucenát ott helyben égessék meg.
2. jelenet
A várban Leonora és Manrico készül megesküdni. A lány retteg, hiszen a harc Lunával elkerülhetetlen, Manrico csapata pedig lényegesen kisebb. A férfi örök szerelmet esküszik neki. Amikor megtudják, hogy Azucena fogságba esett, Manrico azonnali támadást indít a gróf és csapatai ellen.
IV. felvonás: A kivégzés
1. jelenet
Manrico és serege vereséget szenvedett, ő maga és Azucena Luna várában foglyok. Leonora, aki el tudott menekülni Manrico hadnagyával, a várhoz érkezik. Halálra ítélt kedvese lelki üdvéért imádkozik. A várból a trubadúr hangja hallatszik. Luna gróf elrendeli Manrico és Azucena kivégzését. Kedvese szabadon engedéséért cserébe Leonora felajánlja magát a grófnak, aki elfogadja az ajánlatot, nem sejtvén, hogy imádottja lassan ölő mérget ivott.
2. jelenet
A börtönben Manrico Azucenát próbálja nyugtatni, aki retteg a rá váró tűzhaláltól. A fiú a régi boldog, szabad idők emlékének felidézésével próbálja csitítani őt. Leonora siet be, menekülésre sürgetve Manricót. A férfi rájön, hogy szerelme milyen áron váltotta ki őt; elutasítja a lányt és a gróf kegyelmét is. A méreg azonban hatni kezd: Leonora szerelme karjaiban hal meg, a gróf szeme láttára. Luna kivégezteti Manricót. Azucena az égre kiáltja: bosszúja beteljesült, a gróf saját fivérét ölette meg.
Kenesey Judit, opera.hu
Cirque Éloize: Saloon – Ahol a Wild Wild West életre kel
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Cirque Éloize: Saloon
Ahol a Wild Wild West életre kel
zenés western-cirkusz
MAGYARORSZÁGI BEMUTATÓ
2017. augusztus 4. és 5. (péntek, szombat) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(80 perc, szünet nélkül)
Amerika épül. A Vadnyugat virágzik. Vasutat fektetnek le. A sivatag közepén egy város kel életre. Kocsma nyílik, ahol összegyűlhetnek az emberek és sztorizhatnak. A történetek életre kelnek, az ivó pedig hirtelen színházzá alakul.
Lökje be a Saloon ajtaját, és hagyja, hogy magával ragadja a country folk muzsika energiája és a páratlan attrakciók. A világszerte népszerű kanadai cirkusz-színház, a Cirque Éloize a legújabb produkciójával érkezik Budapestre, hogy elbűvölje a család apraja-nagyját. A western világát megidéző akrobatikus krimi alaphangját Johnny Cash és Patsy Cline dallamai adják, miközben életre kel a hírhedt Wild Wild West. A zenés vígjáték mitikus világában a színház és a cirkusz találkozik össze: hihetetlen intenzitással, eredeti koreográfiákkal, sok humorral és látványos akciókkal. A Saloon Belle-jének szépségétől elbűvölve a zongorahangoló felkavarja a port, és beindítja a legnagyobb westernekhez méltó hajszát. Csatlakozzon ön is az őrült utazáshoz!
A társulat először lép fel a Margitszigeten, a Budapesti Nyári Fesztivál meghívására.
Zenészek: (A Keselyűk)
Az eredeti: Ben Nesrallah
Az igazi: Sophie Beaudet
A hiteles: Trevor Pool
Akrobaták:
A kölyök: Shena Tschofen
A cowboy: JohanPrytz
A játékos: Jérôme Hugo
A művésznő: Justine Méthé Crozat
Az idegen: Félix Pouliot
A tulaj: Jules Trupin
A sheriff: Jérémy Saint-Jean Picard
A szerelmes: Alistair Davies
Igazgató: Emmanuel Guillaume
Művészeti vezető: Jeannot Painchaud
Zeneszerző, zenei vezető: Éloi Panichaud
Akrobata koreográfus, tréner: Nicolas Boivin-Gravel
Koreográfus: Annie St-Pierre
Díszlettervező: Francis Farley
Jelmeztervező: Sarah Balleux
Maszkmester, sminkes: Virginie Bachand
Világítástervező: Francis Hamel
Hangzás és effektek: Colin Gagné
Gyártási producer: Pascal Augner
A Szabad Tér Színház bemutatója a Cirque Éloize együttműködésével.
Cirque Éloize: Saloon – Ahol a Wild Wild West életre kel
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Cirque Éloize: Saloon
Ahol a Wild Wild West életre kel
zenés western-cirkusz
MAGYARORSZÁGI BEMUTATÓ
2017. augusztus 4. és 5. (péntek, szombat) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(80 perc, szünet nélkül)
Amerika épül. A Vadnyugat virágzik. Vasutat fektetnek le. A sivatag közepén egy város kel életre. Kocsma nyílik, ahol összegyűlhetnek az emberek és sztorizhatnak. A történetek életre kelnek, az ivó pedig hirtelen színházzá alakul.
Lökje be a Saloon ajtaját, és hagyja, hogy magával ragadja a country folk muzsika energiája és a páratlan attrakciók. A világszerte népszerű kanadai cirkusz-színház, a Cirque Éloize a legújabb produkciójával érkezik Budapestre, hogy elbűvölje a család apraja-nagyját. A western világát megidéző akrobatikus krimi alaphangját Johnny Cash és Patsy Cline dallamai adják, miközben életre kel a hírhedt Wild Wild West. A zenés vígjáték mitikus világában a színház és a cirkusz találkozik össze: hihetetlen intenzitással, eredeti koreográfiákkal, sok humorral és látványos akciókkal. A Saloon Belle-jének szépségétől elbűvölve a zongorahangoló felkavarja a port, és beindítja a legnagyobb westernekhez méltó hajszát. Csatlakozzon ön is az őrült utazáshoz!
A társulat először lép fel a Margitszigeten, a Budapesti Nyári Fesztivál meghívására.
Zenészek: (A Keselyűk)
Az eredeti: Ben Nesrallah
Az igazi: Sophie Beaudet
A hiteles: Trevor Pool
Akrobaták:
A kölyök: Shena Tschofen
A cowboy: JohanPrytz
A játékos: Jérôme Hugo
A művésznő: Justine Méthé Crozat
Az idegen: Félix Pouliot
A tulaj: Jules Trupin
A sheriff: Jérémy Saint-Jean Picard
A szerelmes: Alistair Davies
Igazgató: Emmanuel Guillaume
Művészeti vezető: Jeannot Painchaud
Zeneszerző, zenei vezető: Éloi Panichaud
Akrobata koreográfus, tréner: Nicolas Boivin-Gravel
Koreográfus: Annie St-Pierre
Díszlettervező: Francis Farley
Jelmeztervező: Sarah Balleux
Maszkmester, sminkes: Virginie Bachand
Világítástervező: Francis Hamel
Hangzás és effektek: Colin Gagné
Gyártási producer: Pascal Augner
A Szabad Tér Színház bemutatója a Cirque Éloize együttműködésével.
A.L. Webber – Tim Rice: EVITA – musical
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Andrew Lloyd Webber – Tim Rice:
EVITA
musical
2017. augusztus 11. (péntek) és augusztus 13. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra, egy szünettel)
Az előző évad egyik legnagyobb sikerű szabadtéri bemutatója idén újra betölti nagyszabású zenéjével, elragadó látványvilágával és Evita történetének sodró lendületű előadásával a Margitszigeti Szabadtéri Színpadot.
Az Eva Perón legendás személyiségét megelevenítő világklasszis musicalt Juronics Tamás rendezésében, és a tavaly már bizonyított, kiváló hazai sztárok közreműködésével láthatja a közönség: a címszerepet Radnay Csilla alakítja, Che Guevaraként Sándor Péter, Juan Perón szerepében Egyházi Géza lép színpadra.
„Visszajövök és millióké leszek!” – mondta Eva Perón (Evita), az argentin miniszterelnök felesége a halála előtt, aki a szegénységből felemelkedve olyan életet élt, amely mintaként szolgálhat mindannyiunk számára. Rendkívüli, ugyanakkor ellentmondásos alakját a zseniális szerzőpáros, Andrew Lloyd Webber és Tim Rice népszerű musicalje, valamint a Madonna főszereplésével a színpadi mű alapján készült film tette világszerte ismertté és népszerűvé.
Nem csoda, hogy a musical 1980-as első magyarországi bemutatóját követően, amely a Margitszigeten volt, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon is minden évtizedben színpadra állították. Örök értékeinek, az emberi sorsok megható ábrázolásának valamint nagyhatású zenéjének köszönhetően a musicalek legnagyobb klasszikusai közé tartozik.
A Szabad Tér Színház és a Szegedi Nemzeti Színház együttműködésében 2016 nyarán létrejött, elsöprő sikerű előadás ősztől a szegedi színház repertoárját gazdagította, és közkívánatra ezen a nyáron újra műsorra kerül a Margitszigeten.
Eva Perón: Radnay Csilla
Che: Sándor Péter
Peron: Egyházi Géza
Magaldi: Bot Gábor
Lány: Török Anna
Magyar szöveg: Miklós Tibor
Díszlettervező: Fodor Viola
Jelmeztervező: Bianca Imelda Jeremias
Világítástervező: Stadler Ferenc
Karigazgató: Kovács Kornélia
Súgó: Molnár Tünde
Ügyelő: Bacsa Erika
Zenei asszisztensek: Flórián Gergely, Kovács Gábor
Koreográfus asszisztens: Czár Gergely
Rendezőasszisztens: Czene Zoltán
Vezényel: Koczka Ferenc
Rendező-koreográfus: Juronics Tamás
Közreműködik: Szegedi Kortárs Balett, a Szegedi Nemzeti Színház énekkara és tánckara, Szegedi Szimfonikus Zenekar
A Szabad Tér Színház bemutatója a Szegedi Nemzeti Színház együttműködésével.
Egy törékeny, szőke asszony áll egy hatalmas ország elnöki palotájának erkélyén. Előtte százezres, rajongó, zokogó tömeg, s könnyekkel a szemében búcsúzik: „Ne sírj értem Argentína!” Evita Perón, a nő, aki hihetetlen mélységekből jött és hirtelen magasra jutott. A nő, akit istenként imádták, mert nem akart más lenni, mint egyszerű ember: valaki, aki bárhol is van, segíteni akar másokon. Bár a pompa lett az osztályrésze, jól emlékszik még, mit jelent a nyomor. Eva Perón életútja példaértékű a ma embere számára. Hitével és kitartásával, a szegénység kátyúját maga mögött hagyva az ország élére emelkedett. Életének mottója nem a fényűzés és a gazdagság elérése volt, hanem lelkében romlatlannak maradva segíteni másokon, reményt adni az elesetteknek. Az utca emberéből az elnök feleségévé válva adott millióknak hitet.
A.L. Webber – Tim Rice: EVITA – musical
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Andrew Lloyd Webber – Tim Rice:
EVITA
musical
2017. augusztus 11. (péntek) és augusztus 13. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra, egy szünettel)
Az előző évad egyik legnagyobb sikerű szabadtéri bemutatója idén újra betölti nagyszabású zenéjével, elragadó látványvilágával és Evita történetének sodró lendületű előadásával a Margitszigeti Szabadtéri Színpadot.
Az Eva Perón legendás személyiségét megelevenítő világklasszis musicalt Juronics Tamás rendezésében, és a tavaly már bizonyított, kiváló hazai sztárok közreműködésével láthatja a közönség: a címszerepet Radnay Csilla alakítja, Che Guevaraként Sándor Péter, Juan Perón szerepében Egyházi Géza lép színpadra.
„Visszajövök és millióké leszek!” – mondta Eva Perón (Evita), az argentin miniszterelnök felesége a halála előtt, aki a szegénységből felemelkedve olyan életet élt, amely mintaként szolgálhat mindannyiunk számára. Rendkívüli, ugyanakkor ellentmondásos alakját a zseniális szerzőpáros, Andrew Lloyd Webber és Tim Rice népszerű musicalje, valamint a Madonna főszereplésével a színpadi mű alapján készült film tette világszerte ismertté és népszerűvé.
Nem csoda, hogy a musical 1980-as első magyarországi bemutatóját követően, amely a Margitszigeten volt, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon is minden évtizedben színpadra állították. Örök értékeinek, az emberi sorsok megható ábrázolásának valamint nagyhatású zenéjének köszönhetően a musicalek legnagyobb klasszikusai közé tartozik.
A Szabad Tér Színház és a Szegedi Nemzeti Színház együttműködésében 2016 nyarán létrejött, elsöprő sikerű előadás ősztől a szegedi színház repertoárját gazdagította, és közkívánatra ezen a nyáron újra műsorra kerül a Margitszigeten.
Eva Perón: Radnay Csilla
Che: Sándor Péter
Peron: Egyházi Géza
Magaldi: Bot Gábor
Lány: Török Anna
Magyar szöveg: Miklós Tibor
Díszlettervező: Fodor Viola
Jelmeztervező: Bianca Imelda Jeremias
Világítástervező: Stadler Ferenc
Karigazgató: Kovács Kornélia
Súgó: Molnár Tünde
Ügyelő: Bacsa Erika
Zenei asszisztensek: Flórián Gergely, Kovács Gábor
Koreográfus asszisztens: Czár Gergely
Rendezőasszisztens: Czene Zoltán
Vezényel: Koczka Ferenc
Rendező-koreográfus: Juronics Tamás
Közreműködik: Szegedi Kortárs Balett, a Szegedi Nemzeti Színház énekkara és tánckara, Szegedi Szimfonikus Zenekar
A Szabad Tér Színház bemutatója a Szegedi Nemzeti Színház együttműködésével.
Egy törékeny, szőke asszony áll egy hatalmas ország elnöki palotájának erkélyén. Előtte százezres, rajongó, zokogó tömeg, s könnyekkel a szemében búcsúzik: „Ne sírj értem Argentína!” Evita Perón, a nő, aki hihetetlen mélységekből jött és hirtelen magasra jutott. A nő, akit istenként imádták, mert nem akart más lenni, mint egyszerű ember: valaki, aki bárhol is van, segíteni akar másokon. Bár a pompa lett az osztályrésze, jól emlékszik még, mit jelent a nyomor. Eva Perón életútja példaértékű a ma embere számára. Hitével és kitartásával, a szegénység kátyúját maga mögött hagyva az ország élére emelkedett. Életének mottója nem a fényűzés és a gazdagság elérése volt, hanem lelkében romlatlannak maradva segíteni másokon, reményt adni az elesetteknek. Az utca emberéből az elnök feleségévé válva adott millióknak hitet.
Virtuózok: Öröm-ünnep – gálakoncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Virtuózok:
Öröm-ünnep
gálakoncert
2017. augusztus 20. (vasárnap) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(3 óra egy szünettel)
A Budapesti Nyári Fesztivál a tehetséggondozás elkötelezettjeként örömmel ad fellépési lehetőséget a pályájuk elején járó ifjú tehetségeknek. Ezért a Szabad Tér Színház a Virtuózok immár hagyományos gálakoncertjével köszönti a nemzeti ünnepet a Margitszigeten, aminek része a tűzijáték élő közvetítése is.
A világ első komolyzenei tehetségkutatójának harmadik szériája idén tavasszal került képernyőre a magyar televízióban. Az augusztus 20-i ünnepi programban a Virtuózok újonnan felfedezett tehetségei és régi kedvencei lépnek színpadra.
Az est sztárvendége:
Bogányi Gergely, Liszt-, Kossuth- és Prima-díjas zongoraművész
Fellépők:
Boros Misi, Junior Prima-díjas zongoraművész, az első évad korcsoportgyőztese
Kristóf Réka, operaénekes, a 3. évad abszolút győztese
Beeri Benjámin, operaénekes, a 3. évad döntőse
Abouzahra Amira, hegedű, a harmadik évad korcsoportgyőztese
Lukács Gergely, tubaművész, a harmadik évad döntőse
Simic Aleksander, cselló, a harmadik évad döntőse
Lugosi Dániel Ali, klarinétművész, az első évad abszolút győztese
Szüts Apor, zongoraművész, zeneszerző és karmester, az első évad versenyzője
Csabay Zsuzsanna, fuvolaművész, az első évad versenyzője
Váradi Gyula, hegedűművész, a második évad korcsoportgyőztese
Műsorvezetők:
Batta András, Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, egyetemi tanár
Varga Edit, televíziós szerkesztő, műsorvezető
Közreműködik: Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara
Vezényel: Héja Domonkos
Rendező: Novák Péter
A Szabad Tér Színház bemutatja a Virtuózok együttműködésével.
1. Franz Schubert: Katonainduló – előadja: Bogányi Gergely, Boros Mihály 4’
2. Franz Schubert: Esz-dúr Impromptu Op. 90. No. 2. – előadja: Boros Mihály 5’
3. Claude Debussy: Reflets dans l’eau – Fények a vízen – előadja: Bogányi Gergely 5’
4. Ludwig van Beethoven: G-dúr Rondo Capriccio Op. 129. – előadja: Boros Mihály
5. Franz Schubert: Marches caractéristique No. 2 D.886 – előadja: Bogányi Gergely, Boros Mihály 7’
6. Vittorio Monti: Csárdás – előadja: Lugosi Dániel Ali (klarinét), Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
-szünet-
1. Manuel de Falla: Rituális tűztánc – közös darab a hangszeres szólistákkal, kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 4’
2. Georges Bizet: Á la voix – előadja: Beeri Benjamin (ének), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
3. Gabriel Fauré – Fantázia– előadja: Csabay Zsuzsanna (fuvola), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 4’
4. Gaspar Caasadó: Requiebros– előadja: Simic Aleksander (cselló), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 4’
5. Camille Saint-Saens: Introduction et rondo capriccioso – Váradi Gyula (hegedű), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 7’
6. Aram Iljics Hacsaturján – Jascha Heifetz: Kardtánc – Abouzahra Amira, kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 3′
7. J. G. Mortimer – Carmen fantázia – Lugosi Dániel Ali (klarinét), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
8. Niccoló Paganini – Jean Baptiste Arban: Velencei karnevál – Lukács Gergely (tuba), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
9. Kodály Zoltán: A csitári hegyek alatt – Beeri Benjámin (ének), Kristóf Réka (ének), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
10. Szüts Apor: Groteszk tangó – előadja: Szüts Apor (zongora), kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 5’
11. Johannes Brahms: 1. Magyar tánc – közös darab a hangszeres szólistákkal, kísér A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 4’
Magashegyi Underground: SZIMFONIKUS REMIX KONCERT
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Magashegyi Underground:
SZIMFONIKUS REMIX KONCERT
nyárbúcsúztató koncert
2017. augusztus 24. (csütörtök), 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
(kb. 2 óra szület nélkül)
A 10 éves jubileumát ünneplő, népszerű Magashegyi Underground tavaly nyáron hatalmas sikerrel lépett fel szimfonikus zenekari kísérettel a Városmajori Szabadtéri Színpadon. A koncert ereje nemcsak az ismert dalok teljesebb hangzással megszólaló különleges átdolgozásaiban rejlett, hanem a zenei világhoz szervesen kapcsolódó színpadi látvány is elvarázsolta a hallgatóságot. A Szimfonikus Remix Koncert sikere után az idei évben a Margitszigeti Szabadtéri Színpad hangulatos zöld környezetében csendülnek fel a jól ismert slágerek egy még látványosabb, kifejezetten erre az alkalomra készülő színpadi verzióban.
A Magashegyi-dalok gondolatvilágából kiinduló új, dramatizált koncepció mutatkozik be augusztusban a Margitszigeten. Az előadás gerince a négy évszak, a négy őselem és az ember kapcsolatát járja körül a zenekar ismert, illetve erre a koncertre készülő új átirataival. A Magashegyi Underground és a nagy létszámú szimfonikus zenekar mellett gyerekkórus teszi még egyedibbé a hangzást, az est sztárvendége Molnár Levente, operaénekes és Beck Zoli, a 30Y frontembere lesznek. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad nyárbúcsúztató koncertje különleges élményt ígér.
Magashegyi Underground:
Bocskor Bíborka, ének
Fűrész Gábor, basszusgitár
Toldi Miklós, dob
Szepesi Mátyás, gitár
Közreműködik:
Molnár Levente, operaénekes
Beck Zoli, a 30Y frontembere
3D kórus
Fugato Orchestra
Talamba ütőegyüttes:
Grünvald László (Lacek)
Szitha Miklós (Miki)
V.Nagy Tamás (Kopasz)
Zombor Levente (Levi)
Producer: Lombos Pál
www.magashegyi.com
https://www.facebook.com/MagashegyiUnderground/
Fenyő Miklós: 20. Dunaparti Randevú – jubileumi koncert
helyszín
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Fenyő Miklós:
20. Dunaparti Randevú
jubileumi koncert
2017. augusztus 26. (szombat) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Folytatódik Fenyő Miklós Jubileumi éve!
A nagysikerű Fenyő 70. Születésnapi koncert és gálaműsor, valamint országjáró turnéja után, idén 20. alaklommal ad a magyar rock & roll koronázatlan királya, Dunaparti Randevút közönségének, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. A legnagyobb magyar rock & roll slágerek, kellemes környezet és jó hangulat!
Mindenkit várunk, aki egy fergeteges rock & roll partira vágyik, ezen az augusztusi nyári estén.
Az est sztárvendégei: Dolly és a Group ‘n’ Swing