
-
Ajánló
-
Történet
-
Csík Gyula Sándor
-
Danyi Lőrinc Róbert
-
Lendvai Csócsi József
100 TAGÚ CIGÁNYZENEKAR
40 éves jubileumi koncert
2025. augusztus 9., szombat, 20:00 (esőnap: augusztus 10.)
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A világhírű 100 Tagú Cigányzenekar a Margitszigeti Színházban ünnepli fennállásának 40. évfordulóját. A különleges esemény méltó összefoglalója lesz a zenekar eddigi, négy évtizedes pályafutásának, amely során a magyar cigányzene egyedi és magával ragadó hangzásvilága bejárta az egész világot.
A jubileumi koncert a zenekar legemlékezetesebb pillanatait eleveníti fel, miközben új, izgalmas műsorszámok is felcsendülnek. Ezen a felejthetetlen estén zenészek több generációja együtt varázsolja színpadra a cigányzene semmihez sem hasonlítható energiáját, szenvedélyét és életszeretetét. A Margitsziget gyönyörű, természetközeli környezete kivételes atmoszférát teremt a gálakoncerthez, ez az este egyszerre lesz nosztalgikus utazás és a cigányzene folyamatos megújulásának ünnepe.
Sztárvendégek:
Fischl Mónika
és
Laki Péter
Közreműködik:
Danyi Lőrinc Róbert
elnök
Lendvai Csócsi József
főprímás
Lendvai Ferenc
koncertmester
Csík Gyula
szólamvezető szólista
Toldi Edit
prímás
és a
100 Tagú Cigányzenekar
teljes tagsága
A 100 Tagú Cigányzenekar története
„Két aranypánt van a homlokomon, az egyik a magyarság, a másik a cigányság.
Egyikről sem kívánok lemondani, hiszen mindkettő az enyém.”
Péli Tamás
A világhírű cigány származású magyar festőművész szavai tökéletesen ráillenek a 100 Tagú Magyar Cigányzenekarra! A Magyar Örökség-díjas 100 Tagú Cigányzenekar nevét, s eddigi teljesítményét méltán őrzi az Aranykönyv és a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeuma. A 40 esztendeje született világhírű társulat klasszikus szimfonikus zenekarként működő együttes, a világon egyedülálló zenei formáció. A 100 Tagú Cigányzenekar hagyományápoló művészeti tevékenysége felbecsülhetetlen érték, nincs párja a világon. Komolyzenei – többek között Liszt, Bartók, Kodály, Hubay, Erkel, Brahms, Csajkovszkij, Sarasate, Strauss – művek mellett tradicionális magyar cigánymuzsikát, magyar nótát és népdalt játszanak.
A zenekar létrejöttét, megalakulását 1985 áprilisában szomorú esemény inspirálta. Az akkori prímáskirály temetésére, a hagyományok szerint több száz zenész gyűlt össze az ország több városából. Régi cigány szokás szerint, muzsikával kísérték végső útjára a felejthetetlen zenészt és nótaszerzőt id. Járóka Sándort. A jelenlévők közül sokan úgy gondolták, nem csak ilyen fájdalmas eseménynek kellene összehoznia a kiváló muzsikusokat. Megfogalmazódott, hogy egy megszervezett nagy létszámú koncertképes zenekarra van szükség, mely betölti a több éve fennálló szellemi űrt.
Ezek után az alapítók – Berki László, Mészáros Tivadar, Boross Lajos, nekifogtak, hogy a tervet meg valósítsák. Több hónap eredményes előkészület után 1985. november 2-án megalakították hivatalos nevén a “Budapest Cigányzenekar Országos Kulturális Egyesületet”, csak később lett a muzsikusok által “elkeresztelt”, és az attól kezdve világhírű 100 Tagú Cigányzenekar.
Budapesti koncertjei során több alkalommal meglátogatta a zenekar próbáit Cziffra György, a cigány származású világhírű magyar zongoraművész is – később az Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke lett. Elismerő szavai nagy reményt és önbizalmat adtak a zenekarnak. 1986. március 22-én, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, az új Budapest Kongresszusi Központ Pátria termében teltház előtt került sor a bemutatkozó koncertre. A 100 Tagú Cigányzenekar, elindult, hogy meghódítsa a világot, s vigye a magyar és cigány kultúra hírét szerte a világban.
Híd, ami összeköt…
A zenekar megalakulása óta több mint ezer koncertet adott az ország legkisebb településének kultúrházától a világ számos híres koncertterméig. A zenekar, megalakulásától kezdve abszolút pozitív, image formáló emblematikus intézménnyé vált. Külföldi és hazai koncertjei alkalmával értéket ad, így képezve hidat a különböző társadalmi rétegek közt.
A zenekar előadásában a hagyományos hangzásvilág ápolása és megőrzése mellett, megtaláljuk a modern világ zenei útkeresését, mint az egyik legkézenfekvőbb kommunikációs eszközt. A különleges és egyedi hangszerelésben megszólaltatott repertoárjával megpróbálja minél egyszerűbbé és érthetőbbé tenni az általa tolmácsolt műveket.
A Hungaricum
A 100 Tagú Cigányzenekar 2014. március 18-án, „A ZENEKAR VILÁGHÍRŰ MŰVÉSZI ÉS HAGYOMÁNYŐRZŐ GYAKORLATA” néven került be a Hungarikumok Gyűjteményébe, ezáltal mostantól JOGOSULT A HUNGARIKUM KITÜNTETŐ CÍM HASZNÁLATÁRA.
A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény pontosan körülhatárolja a hungarikum fogalmát.
Eszerint a hungarikum gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye;
A siker
A zenekar ma 138 taggal büszkélkedhet. A kritikusok szerint “van valami varázslatos” abban, ahogy a “világ leghíresebb cigányzenekara” a színpadon megjelenik. Ennek oka, hogy minden fellépésükön ugyanaz a lelkesedés árad belőlük. A siker számukra üzenet, mely minden muzsikusnak újabb inspirációt ad.
A Lisszaboni Világkiállítás megnyitóján a 100 Tagú Cigányzenekar koncertje volt a fő attrakció. Karthágóban a 45. Nemzetközi Zenei Fesztiválon tizenötezer fős közönség előtt volt kirobbanó sikerük. Marosvásárhelyen 2009-ben a Kultúrpalotában hatalmas ováció közepette a lelkes közönség, könnyes szemmel állva köszöntötte a Zenekart. Párizsban, a Theatre des Champs Elysées-ben, 2002-2014 között, 55 nagy sikerű előadásuk volt. Franciaországban 1994-től minden évben koncertturnén vettek részt, szinte az összes kis és nagyvárosban felléptek. 2013. 10. 04-től az ExperiDance és a 100 Tagú Cigányzenekar ”FERGETEGES”című koprodukciós előadása ez idáig több, mint 70 előadással szórakoztatta a nagyérdemű közönséget.
Afrika, Amerika, Ázsia, Ausztrália, Európa számos városaiban, muzsikáltak már, folyamatosan jelen vannak a hazai és a nemzetközi zenei életben.
A Magyar Örökség Díjat 2000-ben nyerték el, ugyanebben az évben bekerültek a Guinness Rekordok Könyvébe is. A 100 Tagú Cigányzenekar fennállása óta 21 CD-t, 5 DVD-lemezt jelentetett meg, ebből 8 platina, 14 aranylemez lett. Számos rádió és TV felvétel készült róluk, a Magyar Rádió Nívódíját és több hazai és nemzetközi fesztivál szakmai díját nyerték el.
A jövő nemzedéke
A zenekar számára az utánpótlás oktatása a magyar cigányzene, a magyar nóta és népzene ápolása, népszerűsítése kiemelkedő feladat. A magyar cigányzenészek képesek a világ bármely slágerét, a Beatlestől Madonnáig eljátszani, de valójában mindegyikük arról álmodik, hogy a 100 Tagú Cigányzenekar tagja legyen, és klasszikus műveket játsszon. Ez azonban csak a legjobbaknak sikerül. A zenekarnak több “saját nevelésű” fiatal tehetséges tagja van, akik konzervatóriumi és főiskola hallgatók. Beke Farkas Nándor elnök-menedzser egy csokorba szedte a zenekar ifjúságát és 2008-ban megalapította a “100 Tagú Cigányzenekar Ifjúsági Zenekar”-t. A 25 fős ifjúsági tagozat azzal a céllal jött létre, hogy majdan a fiatal tehetségek alkossák a zenekar gerincét a jövő nemzedékét. A 100 Tagú világhírű szólistáitól, külön próbákon sajátítják el a szakma fortélyait. E mellett önálló zenekarként is működnek, már elkészült az első CD lemezük.
A 100 Tagú Cigányzenekar szervesen illeszkedik a magyarországi kulturális intézményrendszerhez. Célja, e kivételes zenei érték életben tartása. Megőrizve azt az évszázados hagyományt, melyet a cigányok, családi örökségként hordoznak magukkal generációkon át. A zenekar művészetével, muzsikájával mindenkor és mindenhol megtalálja az utat a közönség szívéhez, így gazdagítva az európai kultúra színes palettáját.
Danyi Lőrinc Róbert
Elnök, a Magyar Köztársaság Érdemkeresztjével kitüntetett művész
100 Tagú Cigányzenekar
Csík Gyula Sándor
cimbalomművész, a 100 Tagú Cigányzenekar szólamvezetője
Budapesten 1977 júniusában született, cimbalmos zenészcsalád sarjaként. Ötévesen kezdett cimbalmot tanulni édesapjától. Következő évben pedig elkezdte tanulmányait a Tóth Aladár Zeneiskolában, ahol Szakály Ágnes volt a tanára. 14 éves korában legmagasabb pontszámmal, felvételt nyert a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába. A legkiválóbb zenekarokkal sikerült körbe utaznia a világot és ezzel egyetemben be is mutatni a magyar kultúra egyik legszebb értékét.
Ifj. Sánta Ferenc a Liszt, Kossuth és Prima Primissima-díjas, ma a Nemzet zenészeként elismert hegedűművész zenekarában közel 10 évet játszott. Számos televízió-, rádió- és CD-lemezfelvétel készült közös munkájuk során. 2015-ben, mint szólista, felkérték a Gipsy Philharmonic Orchestra cimbalmosának. A Cigányvarázs című programsorozat keretében létrejött fesztiválnak kezdetek óta minden évben résztvevője és szólistája is egyben. Kossuth-díjas Bangó Margit 70. jubileumi, Arénában tartandó koncertjén is, mint szólista vett részt. Roby Lakatos világhírű cigány hegedűművész zenekarának is rendszeres vendég művésze.
Mindemellett számos alkalommal kérik fel klasszikus művek előadására is, színpadi szóló művészek, Kamara és Szimfonikus zenekarok egyaránt. Az évek során olyan nagyszerű művészekkel volt lehetősége egy színpadon játszani, mint a Kossuth-díjas zongora művész, Balázs János, a Liszt és Príma-díjas csellóművész, Várdai István, a Liszt és Kossuth-díjas hegedűművész, Baráti Kristóf, a Kossuth és Liszt-díjas hegedűművész, Kelemen Barnabás, a Liszt-díjas hegedűművész, Kokas Katalin, a Kossuth- és Liszt-díjas magyar koloratúrszoprán opera-énekesnő, Miklósa Erika, a Liszt-díjas karmester, Kesselyák Gergely, a genfi Zeneakadémia brácsaprofesszora, Szűcs Máté, valamint Joshua Bell, Mischa Maisky, Martha Argerich.
A hazai klasszikus zenei élet folyamatos résztvevője. Magyarország három kiemelkedő klasszikus zenei fesztiváljának megalakulása óta rendszeres vendége: Cziffra Fesztivál, KaposFest, Fesztivál Akadémia. Az utóbbi években olyan rangos hazai koncerteken lépett fel, mint például: MVM Zenergia koncert, Miskolci Bartók Fesztivál, Héttorony Fesztivál, Köztársasági Elnöki Hivatal újévi koncert, Agrárminisztérium újévi koncert. 2019-ben fellépett az MVM Zenergia koncerten, ahol közösen játszhatott Miklósa Erikával, Balázs Jánossal, Snétberger Ferenccel és Vígh Andreával.
Rendszeres meghívott vendége a Danubia szimfonikus, Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus, Liszt Ferenc Kamarazenekarnak, akikkel legutóbb a németországi Bad Kissingenben az Európai zene szíve elnevezésű rendezvénysorozaton adtak sikeres koncertet, majd ezután a Zeneakadémia nagytermének színpadán léptek fel együtt, ahol Várdai István csellóművészt kísérhette és ahol az a különleges megtiszteltetés érte, hogy záró számként e neves zenekar, a szerzeményét adta elő.
2013-ban a világhírű Jordi Savall i Bernadet spanyol karmester, zeneszerző, viola da gamba művésszel megjelent két közös lemezük Balkan Spirit címmel. Azóta rendszeres koncertezik Jordi Savall „Hespèrion XXI” nevű barokkzenekarával.
Klasszikus zenei képzettsége és az autentikus apáról fiúra szálló cigányzenei képzettsége egyaránt kiemelkedő. Egyedülálló technikával ötvözi a két stílust.
2019-ben, Príma díjas, Cziffra tehetség díjas Ifj. Sárközi Lajos hegedűművész vezetésével, zenekarukkal elindultak a Kamara Virtuózok klasszikus zenei vetélkedőn, ahol döntős formációként ismerhette meg őket az ország.
2022-ben Hollandiai Concertgebouw nagytermében, Kelemen Barnabás hegedűművésszel közösen lépett színpadra a Holland Kamarazenekar élén. Még ebben az évben Németországban turnézott a híres Kelemen Quartet-tel. Azóta töretlenül ismerteti meg, a különös hangzású magyar hangszeren, a „Hungarikumnak számító cimbalmon” a klasszikus zenét koncertjeiken, határon innen és túl.
Augusztus 20-án meghívást kapott a Szent István Rend és a Becsület Rend átadó ünnepségre, melyre az Esztergomi a Királyi Palota Nagytermében került sor, március 15-én az Állam, Magyar Ezüst Érdemkereszt Polgári Tagozat kitüntetésben részesítette.
Néhány emlékezetes előadás és koncert:
– Izrael: Turné, Kálmán Imre: Marica grófnő operettjével
– Cremona, Olaszország: Teatro Ponchielli di Cremona
– Lyon, Párizs: Templomi koncertek
– Salzburg, Ausztria: Mozarteum / Salzburger Festspiele – Ugyanabban a műsorban léphetett fel, ahol a világhírű és elismert csellóművész, Mischa Maisky és a legnagyobb zongoraművész, Martha Argerich szerepelt.
– Barcelona L’Auditori – Gladiator Live soundtrack
– Tokió, Japán: Suntory Hall koncertturné
– Taranto, Olaszország – Az Orchestra ICO della Magna Graecia, Luigi Piovano vezényletével
– Amszterdam, Hollandia: Királyi Concertgebouw – Hollandiai Kamara zenekar.
Danyi Lőrinc Róbert
Magyar Köztársaság Érdemkeresztjével kitüntetett művész, a 100 Tagú Cigányzenekar elnöke
1968. január 26-án született Budapesten. Zenész családból származik. Hegedülést 6 éves korában kezdte első tanára Berki Béla volt.
1978- tól zenei képzettségét a Szellemi Kulturális Örökség Magyar Nemzeti jegyzékére felkerült Rajkó módszer alapján sajátította el, ahol Farkas Gyula majd később Mészáros Tivadar lett a tanára.
1990-től a Rajkó Zenekar vezető prímásként számos cd felvételen és többezer előadáson vett részt a világ számos nagy színpadain és koncertermeiben.
Koncertezett Amerikában, Indiában, Tajvanban, Kínában, Japánban,
Dél-Koreában, Új-Zélandon, Ausztráliában, a Vatikánban, Európa összes országában.
Costa Rica X. Nemzetközi Zenei Fesztivál, ahol számos nagy szimfonikus zenekar mellett koncertezett. Budapesten a Művészetek Palotája, Nemzeti Színház, Liszt Ferenc Zeneakadémián.
Híres nagy koncerttermekben mint a Carnegie Hall New York,
Le Corum: Palais de Congres, Opera Berlioz Monpellier,
Salle Pleyel Concert Hall Paris, Theatre des Champs-Elysées Paris, Sydney Operaház.
2010-től a Magyar Örökség és Hungarikum díjas 100 Tagú Cigányzenekar Prímása és
Koncertmestereként öregbíti Magyarország hírnevét.
Elismerésként: 1998-ban Lyra díjat.
2003-ban Kodály Zoltán Közművelődési díj a Rajkó Zenekar prímásaként, a roma zenei
kultúra és a magyar zenei hagyományok ápolásáért.
2004-ben Darjeeling (India) Díszpolgár. A kulturális csereprogramon kiemelkedő művészi munkájának elismeréseként.
2007-ben Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetését kapta.
2007-től a Rajkó Zenekar és Művészegyüttes védjegy jogosultja.
2023-tól a 100 Tagú Cigányzenekar Elnöke.
Lendvai Csócsi József
a 100 Tagú Cigányzenekar főprímása
1944. október 21-én született Ménfőcsanakon. Apja id. Lendvai Csócsi József, Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díjjal kitüntetett hegedűművésze volt, a Rajkó zenekar főprímása. Két és fél évesen már hegedűt ragadott és édesapját próbálta utánozni. 10 éves korától már a Rajkó zenekarban játszott és tanulmányait is itt folytatta. 20-as éveinek elején megalapította saját nevével fémjelzett zenekarát, amellyel világkörüli útra indult. 1985-től a 100 tagú Cigányzenekar tagja.
Boross Lajos prímáskirálytól kapta meg 1998-ban, egy verseny alkalmával a Pesti Vígadóban, a főprímási rangot. Ugyanebben az évben kitüntették a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével. 2005. december 12-én a 100 tagú Cigányzenekar alelnökévé választják. Fischer Iván karmesterrel és a Budapest Fesztiválzenekarral nagysikerű koncertet adtak a Carnegie Hall-ban New York-ban. Németországban és Franciaországban több elismerést kapott művészi munkájáért. Mai napig az édesapjától kapott nagybecsben tartott hegedűn játszik.