
-
Ajánló
-
Duke Ellington
DUKE ELLINGTON ORCHESTRA
koncert
2025. július 19., szombat 20:00 (esőnap: július 20.)
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Különleges élmény várja a Margitszigeti Színház közönségét július 19-én!
Ezen az estén a Grammy-díjas szupergroup, a Duke Ellington Orchestra - amely 102 éve koncertezik világszerte, és amelynek tagjai több jazzklasszikust készítettek, mint bármely más zenekar a világon- Duke legnagyobb slágereit adja elő.
Duke Ellington pályafutása több, mint 50 évet ölelt fel, mely magába foglalta a zenekar vezetését, számtalan klasszikussá vált szerzemény, filmzene, és színpadi musical komponálását, lemezfelvételt és világkörüli turnékat. Mintegy kétezer kompozíciója túlmutat a jazzen. Ellington maga is előszeretettel nevezte muzsikáját „amerikai zenének”.
Duke számos filmben szerepelt zenekarával, illetve sok népszerű filmben csendültek fel slágerei az elmúlt évtizedekben. Az Egy gyilkosság anatómiája lemez változatával Ellington három Grammy-díjat nyert, következő filmzenéjéért pedig Oscarra jelölték. A Párizs blues (1961) igazi jazzfilm, melyben Paul Newman és Sidney Poitier amerikai muzsikusokat alakítanak. A mai napig szívesen használják kompozícióit filmekben, zenéjét hallhatjuk többek között a Gengszterek klubjában, a Gyilkosság az Orient expresszenben, A tágra zárt szemekben, a Ryan közlegény megmentésében, a Mátrixban és a Hét év Tibetben című filmben.
Duke Ellington 1974. május 24-én bekövetkezett haláláig turnézott és lemezeket készített. Ezt követően fia, Mercer Ellington, a kiváló trombitás, - aki számos dalt írt apja zenekarának, köztük a "Things Ain't What They Used to Be" című sztenderdet - vette át a zenekart. Bár már Duke és Mercer nincs közöttük, de a mai Duke Ellington Orchestra ugyanazzal a zenei energiával és lendülettel játszik, mint 100 évvel ezelőtt. A napjainkban koncertező felállás briliáns zenészekből áll, akik elkötelezetten adják elő Duke zenéjét, miközben - akárcsak elődeik - saját kreatív stílusukat is hozzáadják.
Közreműködnek:
Mark Gross, szaxofon
Jason Marshall, bariton szaxofon
Don Block, tenorszaxofon
Robert Redd, zongora
David F. Gibson, dob és ütőhangszerek
Tyrone Block, nagybőgő
Andre Hayward, harsona
Jon Mark McGowan, trombita
Bryan Davis, trombita
Andrae Murchison, harsona
James Zollar, trombita
Shelley Paul, alt szaxofon
Charlie Young, zenekarvezető és altszaxofon
Shelley Paul tenorszaxofonos, nagyra becsüli helyét a zenekar örökségében. "Az idő múlásával folyamatosan kiderül számomra, hogy valami nagyobb dolog része vagyok, mint amit fel tudok fogni. Az, ahogyan a zenekar nemcsak az amerikai társadalomra, hanem a világra is hatással volt, csak arra késztet, hogy jobbá váljak." - mondta Paul.

A 19. század utolsó előtti évében született Duke Ellington, a múlt század mai napig is nagy hatással bíró legendája. Több mint 2000 dal szerzője, olyanoké, mint a zseniálisan hangszerelt „Take the A-Train”, a „It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)”, a „Mood Indigo”, az „In a Sentimental Mood”. Egyik utolsó dala a „The Blues Is Waitin” is méltán népszerű még napjainkban is. Több mint fél évszázadon keresztül haláláig, 1974-ig vezette zenekarait. Ő volt a “Jungle style” megteremtője, közel száz lemeze jelent meg, 11 Grammy-díjat kapott.
Edward Kennedy Ellington néven született Washingtonban 1899. április 29-én középosztálybeli család gyermekeként. Szülei is zongoráztak, fiukat a templom orgonistájának szánták, bár őt eleinte inkább a festés és rajzolás érdekelte, plakáttervével díjat is nyert. Középiskolásként kezdte komolyan venni a zongorázást. Rengeteget tanult zenetanárától, Henry Granttől. Tizenöt éves korában üdítőital boltban kezdett dolgozni, ott írta első dzsessz dalát, a “Soda Fountain Rag” -et. Akkoriban kapta a Duke becenevet egyik barátjától. Ellington otthagyta a középiskolát és zenekarokban kezdett játszani éjszakánként, napközben pedig festett. Az első világháború után alapította első zenekarát, szerzeményeit nem a hangszerekre, hanem a hangszert megszólaltató zenekari tagok stílusára formálta. A múlt század számos kiváló zenészével dolgozott. Ellington és társai húszas években washingtoni klubokban, később New York Cityben játszottak, hároméves szerződést kötöttek a népszerű Cotton Clubbal. Duke Ellington az 1920–30-as években írta a Chocolate Kiddies és a Show Girl című revüt. A ’30-as években a latin-amerikai zene és a dzsessz fúziójával kísérletezett, akkoriban született egyik legismertebb dala, a “Caravan”. Billy Strayhorn (szintén zongorista) 1939-ben csatlakozott a zenekarához, kettejük zeneszerzői munkája Strayhorn haláláig tartott. A turnékon a zenekar fergeteges sikert aratott nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Európában is.
A New York-i Carnegie Hallban az 1943–55 között korszakos jelentőségű koncertsorozat rendszeres fellépője volt. Első ottani koncertjén mutatta be a háromrészes „Black, Brown, and Beige” zenei művet, a feketék történetéről, a harlemi feketék zenéjéről. Ellington és zenekara 1965-től dzsessz-stílusú szakrális zenei koncerteket adott a világ katedrálisaiban. Az elsőn, a San Francisó-i Garce Episcopal Katedrálisban hangzott el híres darabjai közül az „In The Beginning God”, 1968-ban a New York-i Episcopal Cathedralisban a „Divine-t” mutatta be. Hasonló koncerteket adott a párizsi St. Sulpice-ben, a barcelonai Santa Maria de Mar-ban és a londoni Westminster apátságban.
Duke Ellington élete végéig, 1974. május 24-én bekövezett haláláig dolgozott. Halála után fia, Mercer Ellington, a zenekar trombitása, majd unokája, Paul Ellington vezette a zenekart.