-
Ajánló
Giacomo Puccini
PILLANGÓKISASSZONY
operabemutató
2025. június 26., csütörtök 20:00 (esőnap: június 27.)
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Puccini életművének gyöngyszeme, a Pillangókisasszony, melyet megható történeten túl lírai dallamvilága, páratlan érzelemgazdagsága és hangulatteremtő ereje teszi kivételessé.
A romantikus történetben egy fiatal japán gésa, Cso-cso-szán őszinte, tiszta szerelme elevenedik meg egy amerikai tengerésztiszt, Pinkerton iránt. Házasságuk kedvéért, vállalva a népe általi kitagadást, áttér a keresztény hitre, azonban csalódnia kell szerelmében.
Puccini mind a magánéletében mind művészként vonzódott a botrányos kapcsolatokhoz. Ez az alkotása is egy szívbemarkoló történet a becsületről, a hűségről és a szerelemről. A művész érett zeneszerzőként felkavaró zenei mélységgel mutatja be hőseinek érzelemvilágát, a könnyed játékosság állapotától, az elragadtatott szerelmen keresztül, a hősies kitartáson át, a vad fájdalomig.
Az opera szövegkönyvének alapját John Luther Long 1898-ban megjelent elbeszélése adja, amelyből David Belasco írt drámát. Puccini Londonban látta a darabot, és rögtön megtetszett neki a téma. Nem sokkal később megszerezte a megzenésítés jogát.
Annak érdekében, hogy hiteles japán zenét írhasson, Puccini felkereste a Viareggióban nyaraló japán követ feleségét, aki megismertette a japán népdalokkal, így a zeneszerző a Pillangókisasszonyban a gyönyörűen hangszerelt zenekari anyagba távol-keleti hangszereket illesztett, így teremtve tökéletes, egyedülálló, ihletett zenei világot a történethez.
Az alkotás a mai napig az egyik legtöbbször műsorra tűzött Puccini-opera a világon.
1906. május 12-én a budapesti bemutatón a zeneszerző maga is jelen volt. A Pillangókisasszony nagy sikert aratott a magyar közönség körében. A bemutatót díszvacsora követte a Hungária Szállóban, ahol különleges ételekkel köszöntötték a zeneszerzőt, többek között „Tosca módra” készített „porhanyóssal”, és „Butterfly” módra készített „jegecedett bombával.” A zeneszerzőnek azonban – el nem ítélhetően – nem a szívélyes fogadtatás, hanem a Pillangókisasszonyt alakító énekesnő, Szamosi Elza személye okozott maradandó élményt.
Cso-cso-szán nagyáriáját neves operaénekesnők sora énekelte el, többek között Maria Callas, Maria Agresta, Angela Gheorghiu, Sass Sylvia, Rost Andrea,
A Margitszigeten 2025 nyarán a fiatal gésa szerepét az olasz szoprán, Francesca Sassu énekli, aki a Magyar Állami Operaházban Placido Domingo partnereként Amelia Grimaldi szerepében a Simon Boccanegrában, majd Desdemonaként az Otellóban mutatkozott be a hazai közönségnek.
Francesca Sassu csodálatos hangját többek olyan előadásokban élvezhette a közönség, mint Micaëla az Arena di Veronában Franco Zeffirelli híres Carmen-rendezésében; Nedda, Leoncavallo Bajazzók új produkciójában Daniel Oren vezényletével a bolognai Teatro Comunale di Bolognában; vagy épp Bellini Norma című művének címszerepében a veronai Teatro Filarmonico di Veronában Francesco Ivan Ciampa/Hugo de Ana rendezésében.
Cso-cso-szán szívét a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon a sármos madridi tenor Joel Prieto töri össze. Prieto, aki többek között "Az év hangja" díjat is elnyerte, olyan nagy operaházakban, koncerttermekben és fesztiválokon lép fel mint a londoni Covent Garden Királyi Operaház és a Wigmore Hall, a madridi Teatro Realban, a barcelonai Gran Teatre del Liceuban, a Palau de les Arts Reina Sofia Operaház Valenciában, a Staatsoper Unter den Linden és Deutsche Oper Berlinben, a Semperoperben Drezdában, a müncheni Bayerische Staatsoper, a Párizsi OPera, a Wiener Konzerthaus, vagy a Salzburgi Ünnepi Játékok.