Angela Gheorghiu
gálakoncert

Margitszigeti Szabadtéri Színpad
2020. júl 03.


ELMARAD!

Operagála

Angela Gheorghiu gálakoncert

2020. július 3. (péntek) 20.00

(esőnap: július 4., szombat)

Margitszigeti Szabadtéri Színpad 

A Budapesti Nyári Fesztivál egyik legkedveltebb komolyzenei programjában, a világsztár operaénekeseket felvonultató gálasorozatban idén a nemzetközi színpadok sztárjával, a román származású Angela Gheorghiuval ismerkedhetnek meg, aki az operairodalom legnépszerűbb és legelragadóbb áriáival érkezik, hogy intenzív jelenlétével és páratlan énekhangjával nyűgözze le a szigeti nagyszínpad hallgatóságát.

Korunk egyik legszebb és legtemperamentumosabb lírai szopránja igen erős drámai érzékkel bír, igazi díva, akinek szívéhez a romantikus, erős női szerepek állnak közel. A Bohémélet Mimijeként debütált a londoni Királyi Operaházban, de az igazi népszerűséget a kilencvenes évek közepén a Traviáta Violettájának szerepe hozta el számára. Az előadás BBC felvételét több millióan látták, a belőle készült CD az év egyik legnagyobb példányszámban eladott komolyzenei szenzációja lett. A karmester, Sir George Solti így emlékezett a közös munkára: „Ki kellett mennem, mert könnyeztem. Ez a lány csodálatos, mindenre képes!”

Gheorghiu a legjelentősebb kortársakkal, operaigazgatókkal, karmesterekkel és olyan zenei nagyságokkal dolgozott, mint Placido Domingo, Jonas Kauffman, Bryn Terfel, Ruggero Raimondi, válásuk után is sokat szerepelt korábbi állandó partnerével Roberto Alagnával. A világ legrangosabb operaházainak és koncerttermeinek állandó vendége, de énekelt Michael Jackson müncheni koncertjén, Erzsébet brit uralkodó ceremóniáján, Beatrix holland és Zsófia spanyol királynő előtt, a Nobel-békedíj átadóján Oslóban, a pekingi olimpián és Románia EU csatlakozásakor vagy a Cannes-i filmfesztiválon. Kvalitásait számos rangos díjjal, kitüntetéssel, meghívással és felvétellel ismerték el.

Az énekesnő ellenállhatatlan kisugárzását nemcsak a szakma és a közönség imádja, de a Concerto Budapest zenészei és karnagya, Keller András is, akikkel ősszel Sanghajban egy operagálán lépett fel és aratott viharos sikert.

Közreműködik: Concerto Budapest Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Keller András

Hegedűművész, a Keller Vonósnégyes alapítója, a Concerto Budapest (korábban Magyar Telekom Szimfonikus Zenekar) zeneigazgatója.

Hétéves korában kezdett hegedülni, tizennégy évesen került a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, tanárai Kovács Dénes, Rados Ferenc és Kurtág György voltak, Salzburgban Végh Sándor tanítványa volt. 1983-ban megnyerte a Hubay hegedűversenyt. Ezt követően Ferencsik János meghívására az Állami Hangversenyzenekar koncertmestere, egyidejűleg az Országos Filharmónia szólistája lett. 1984 és 1991 között a Budapesti Fesztiválzenekar koncertmestereként is működött. 1987-ben megalapította a Keller Quartettet (Keller András, Pilz János, Gál Zoltán, Szabó Judit), amellyel 1990-ben megnyerték a világ két legjelentősebb vonósnégyes versenyét: az Evianit és a Reggio Emiliai Borcianit. Az együttes rendszeres résztvevője a nagy európai és amerikai fesztiváloknak és hangversenytermeknek, többször turnéztak Japánban, Közép- és Dél-Amerikában, valamint Új-Zélandon.

Keller András pályáján kiemelkedő eseménynek számítottak a Végh Sándorral való fellépések, a Solti György felkérésére Bartók Béla halálának 50. évfordulójára a londoni Barbicanban adott ünnepi hangverseny, valamint Diana hercegnő meghívása. Szóló- és kamarazene felvételeivel elnyerte a legrangosabb díjakat, 1996 és 2006 között hat alkalommal a Deutsche Schallplattenpreis-t. Megkapta Bonn város kitüntetését, Olaszországban pedig az Év Művészének választották. További díjai: MIDEM Classical Award, Victoire Prix, a japán Record Academy Award, a francia Grand prix du Disque. 2007 az év legjobb kamarazenei felvételéért járó belga Caecilia Prix.

Rendszeres vendégművésze a legjelentősebb fesztiváloknak, mint a salzburgi Festwochen, a luzerni, montreux-i fesztivál, a London Proms, a Mostly Mozart New York, a Berliner Festspiele, a Schubertiade, a Wiener Festwochen, a Schleswig-Holstein Musik Festival, a Prague Spring. Keller András többek között olyan muzsikusokkal működött együtt, mint Msztyiszlav Rosztropovics, Gidon Kremer, Heinz Holliger, Ralph Kirshbaum, Michel Portal, Sergei Nakariakov, Natalia Gutman, Kocsis Zoltán, Perényi Miklós, Ránki Dezső.

Keller András világszerte tart mesterkurzusokat, többek között az Internationale Sommerakademie-n, a Prussia Cove IMS mesteriskolában, az egyesült államokbeli Yale Egyetemen, a firenzei Accademia Fiesole-n, vagy a londoni Royal Academy of Music-on.

A kortárs zene elkötelezett előadója, szoros kapcsolatban áll Kurtág Györggyel, akinek több jelentős művét bemutatta és játssza világszerte. Karmesterként 2003 februárjában debütált az Orchestre di Padova e Veneto élén. Legutóbb a világhírű Kremerata Balticát dirigálta nagy sikerrel a Lockenhaus-i Fesztiválon. 2005 óta szerkeszti és irányítja a Pannonhalmi Arcus Temporum Fesztivál zenei programjait. 2006-ban Várjon Dénessel elindította a Végh Sándor Zenei Esteket és megalapították a Végh Filharmóniát. 2007. augusztus 1-jétől a Távközlési Zenei Alapítvány Kuratóriumának döntése alapján a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekar (jelenlegi nevén Concerto Budapest) zeneigazgatója.

Díjak, kitüntetések:

1995 Liszt-díj (a Keller Quartet tagjaként)

2012 Érdemes Művész

2012 Bartók-Pásztory-díj

Magyarország egyik vezető nagyzenekara, történelmi múlttal és a fiatal zenészek dinamizmusával. Nagyívű és innovatív műsorszerkesztésével, egyéni hangzásával új színt hozott a magyar zenei életbe. Az elmúlt években számos nemzetközi fesztiválra, Európa, Amerika és a Távol-Kelet rangos koncerttermeibe is meghívást kapott. A Concerto Budapest visszatérő vendégei olyan világhírű művészek, mint Gidon Kremer, Boris Berezovsky, Heinz Holliger, Isabelle Faust, James Galway, Jevgenyij Koroljov. A klasszikus művekből álló repertoárt kortárs zeneművek, gyermek- és ifjúsági programok teszik még színesebbé.

A Zenekar évente több mint hatvan hangversenyt ad Budapest legnagyobb koncerttermeiben: a Zeneakadémián, a Művészetek Palotájában, a Pesti Vigadóban vagy a főváros legújabb, és nyitása óta nagy népszerűségnek örvendő Budapest Music Center hangversenytermében – ez utóbbiban elsősorban kamarazenei darabokat, kortárs műveket, valamint ritkán játszott műveket hallhat a közönség. Az évek során hagyománnyá vált, hogy a zenekar nyaranta szabadtéri koncerteken is fellép.

A rendszeres külföldi fellépéseknek köszönhetően a zenekar ismert és elismert szereplője a nemzetközi komolyzenei életnek. Az elmúlt években sikeres koncertturnékon vett részt Németország és az Egyesült Államok nagyvárosaiban, Franciaországban, Spanyolországban és Kínában, de számos felkérés érkezik további külföldi fellépésekre, ami jól tükrözi a zenekar egyre növekvő külföldi népszerűségét.

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Programajánló

július 2024
augusztus 2024
szeptember 2024
No event found!